Potwierdzają się doniesienia o intensywnych atakach Rosjan na ukraińskie pozycje w okolicy Awdijiwki. Miasto, a w zasadzie to, co z niego zostało, jest areną walk o różnym natężeniu od wielu miesięcy. Od wtorku oddziały rosyjskie atakują bez przerwy.
Awdijiwka celem Rosjan
Rosjanie zintensyfikowali ostrzał i próbują nacierać pojazdami opancerzonymi. Obrońcy utrzymują swoje pozycje, przekazała strona ukraińska.
– Intensywne walki trwają od czterech dni. Zaciekłe i naprawdę nieprzerwane. Zarówno walki z bronią strzelecką, jak i pojedynki artyleryjskie. Rosjanie strzelają ze wszystkiego, co mają – relacjonuje Witalij Barabasz, mer położonej na wschodzie Ukrainy Awdijiwki. Jak dodaje, szczególnie aktywne jest rosyjskie lotnictwo.
– Ataki nie ustają ani w dzień, ani w nocy – mówi Barabasz. – Pełzają jak karaluchy, jest ich wielu – dodaje, mówiąc o siłach rosyjskich.
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie potwierdzają, że od wtorku wojska rosyjskie zajęły 4,5 km2 terytorium wokół Awdijiwki. Jak twierdzą agresorzy prowadzą jednoczesne ataki na północnym-zachodzie, zachodzie i południu od miasta.
Z informacji ISW wynika, że do tej pory Rosjanie nie zdołali doprowadzić do znaczących przełamań obrony Ukraińców w okolicy miasta.
Próba odbicia zajętych ziem Ukrainy
Decyzja Moskwy o inwazji na Ukrainę zapoczątkowała największą wojnę w Europie od czasów II Wojny Światowej. W 2022 roku Rosjanie zajęli część wschodniej i południowej Ukrainy. Część okupowanych w tamtych regionach ziem została jesienią odbita przez udaną ukraińską kontrofensywę na wschodzie oraz przez silny nacisk na południu, w rezultacie którego Rosjanie wycofali się z Chersonia.
Z kolei w trakcie trwających od początku czerwca 2023 roku działań ofensywnych Siły Zbrojne Ukrainy bez powodzenia próbują przeciąć tzw. most lądowy, przez który Rosja zaopatruje swoje wojska z Krymu na południu i wschodzie Ukrainy. Aby tego dokonać, jednostki ukraińskie muszą przebić się przez rosyjską obronę i dotrzeć albo przynajmniej uzyskać kontrolę ogniową do Morza Azowskiego. Wyłom, którego dokonali w liniach obronnych Rosji, jest jednak niewielki. Walki przebiegają mniej więcej na linii Robotyne, Nowopokrowka, Werbowe
Dla Ukrainy od powodzenia "kontrofensywy" bardzo wiele zależy, ponieważ nieudana i krwawa próba przejęcia zajętych terytorium z rąk sił rosyjskich może osłabić optymizm wśród kluczowych zachodnich sojuszników Kijowa i zapoczątkować naciski na podjęcie negocjacji z Moskwą na jej warunkach.
Czytaj też:
Co ukrywa wywiad Ukrainy? Budanow zasłonił się tajemnicą państwowąCzytaj też:
Front na Zaporożu. Hodges mówi, co jest frustrujące, a co się Ukraińcom udało