To coroczne, jesienne wydarzenie promujące czytelnictwo i literaturę z udziałem znakomitych autorów, wydawców i niezawodnej śląskiej publiczności. Wyjątkowa atmosfera, różnorodność, dostępność dla każdego (bezpłatny wstęp) i wysoki standard MCK to kolejne atuty wydarzenia — literackiej wizytówki Katowic i regionu śląskiego. Miastem-współgospodarzem Targów są Katowice, organizatorem – Fundacja Historia i Kultura, a w roli Gościa Specjalnego w tym roku zaprezentuje się Wolna Białoruś.
Formuła Targów wzbogacona zostanie o nowy element programowy – Spotkania z Nauką, znacznie powiększy się także targowa powierzchnia. Udział w targach potwierdziło blisko 250 wystawców, a wśród nich grupa niezależnych wydawców białoruskich i ukraińskich, którzy zaprezentują swoją ofertę na stoisku Gościa Specjalnego – Wolnej Białorusi oraz na zbiorczym stoisku ukraińskim.
Wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy
Targi Książki w Katowicach kolejny raz zapraszają na spotkanie z wydawcami i twórcami z całej Polski i nie tylko, warsztaty, dyskusje, panele i debaty, strefy tematyczne oraz spotkania z autorkami i autorami, także w ramach programu dla dzieci i młodzieży. W stoiskach wydawców można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich i zdobyć autografy wielu ulubionych autorek i autorów, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.
Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Akapit Press, Dom Wydawniczy REBIS, Dowody, Grupa Wydawnictwa Kobiecego, Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, Grupa Wydawnicza Foksal, Helion, Instytut Pamięci Narodowej, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Media Rodzina, Muza S.A., Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Publicat S.A., Silesia Progress, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Śląski Klub Fantastyki, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Tajfuny, Tychy Dobre Miejsce, Wielka Litera, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo BoSz, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dreams, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Literackie i Noir Sur Blanc, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo NieZwykłe, Wydawnictwo Replika, Wydawnictwo SQN i Wydawnictwo Żwakowskie. A także antykwariaty, wydawnictwa komiksowe oraz grupa Świadomi Wydawcy i Komitywa Niszowych Wydawców.
Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na czterech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedziało wielu znanych i lubianych autorów, a wśród nich m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Barbara Kosmowska, Natalia de Barbaro, Tomáš Forró, Jacek Tacik, Rafał Kosik, Katarzyna Kobylarczyk, Joanna Flis, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta, Anna Górna.
Dla wielbicielek literatury Young Adult powstała specjalna Strefa Autografów, gdzie będzie można zdobyć podpis m.in. Weroniki Ancerowicz, Joanny Balickiej, Katarzyny Barlińskiej, Marty Bijan, Marty Łabęckiej, Angeliki Łabudy, Moniki Marszałek czy Izabeli Nowaczyk.
Spotkania na scenach poprowadzą: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja, a wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.
Poznaj twórców i literaturę Wolnej Białorusi
Gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach jest Wolna Białoruś. Swoje publikacje – na 60-metrowym stoisku – zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa, oferujące oryginalną współczesną literaturę białoruską, książki historyczne, literaturę dla dzieci, przekłady światowej klasyki i najnowszych bestsellerów na język białoruski. Będą wśród nich oficyny: ARCHE, Fundacja Kamunikat.org, Gutenberg Publisher, Januszkiewicz, Raman Tsymberau/Skarynyčy, Skaryna Press, Słowianka czy Vesna. W programie Wolnej Białorusi znajdą się też spotkania autorskie i sesje autografów. Do Katowic, na spotkania z czytelnikami, przyjadą niezależni twórcy m.in.: Uładzimir Niaklajeu, Sasza Filipienka, Natalia Rusiecka, Waler Bułhakau, Wał Klement, Heinrich Kirschbaum i Taćciana Niadbaj – przewodnicząca Białoruskiego PEN-u. Instytut Książki Białoruskiej rozpocznie targowy blok wydarzeń Wolnej Białorusi prezentacją książki „Aleś”, poświęconą Alesiowi Bialackiemu, więźniowi politycznemu, laureatowi Nagrody Nobla i cyklu książek o białoruskich więźniach politycznych. W dalszej części programu m.in. dyskusja „Białoruska książka: wyzwania i perspektywy”, prezentacje nowości wydawniczych czy przekładów polskich autorów na język białoruski.
Organizatorami wystąpienia Wolnej Białorusi na Targach Książki w Katowicach są Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi, Instytut Książki Białoruskiej i Fundacja Historia i Kultura.
Spotkania z Nauką
Fascynujący świat wiedzy, oferta wydawców akademickich i naukowych
Nowością tegorocznych Targów Książki w Katowicach będzie blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką. W ramach katowickich Spotkań z Nauką zaprezentują się wydawcy akademiccy, a wśród nich: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, Politechnika Częstochowska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet w Siedlcach, Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK, Akademia im. Jana z Paradyża z Gorzowa Wlkp., Oficyna Naukowa czy Wydawnictwo Eperons Ostrogi. W stoiskach można będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki, przygotowanym w sąsiedztwie sektora wydawców, przez trzy dni odbywać się będą spotkania popularyzujące różne dziedziny wiedzy. Wezmą w nich udział wybitni eksperci i pasjonaci m.in. z dziedziny matematyki, fizyki jądrowej, fizyki medycznej, historii, literaturoznawstwa, biologii, ochrony środowiska czy treningu uważności.
W programie Spotkań z Nauką pokaźny blok stanowią spotkania przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Katowice, a wśród nich: Matematyka to Herstoria, czyli o fascynujących liczbach takich jak PI; Być w Czarnej Dziurze – o kosmicznym bezkresie; Poczet pisarzy polskich – niezwykła podróż do świata literatury; Falowanie nie tylko fal radiowych; Jak ocalić motyle?; Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia Międzywojennego czy spotkanie poświęcone sposobom wzmacniania dzieci i młodzieży, by lepiej radziły sobie z codziennym stresem w szkole i w domu.
Na ramach Spotkań z Nauką odbędzie się kolejna edycja konferencji „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” pod tytułem „Niemcy, Rosja – nowy porządek międzynarodowy po wojnie w Ukrainie” z wykładami: „Czy Rosja pozostanie mocarstwem światowym?”, „Czy Niemcy po wojnie będą hegemonem w Europie Środkowej i Wschodniej?”, „Niemcy w grach globalnych z Rosją, Chinami i USA po wojnie” i „Wojna w Ukrainie, a pozycja międzynarodowa Polski”.
Instytut Pamięci Narodowej zaproponuje m.in.: spotkania poświęcone kulturze pamięci Górnego Śląska w XX wieku, „Polish – Jewish Studies” jako przestrzeni naukowej nowych kierunków i perspektyw badawczych w obszarze studiów polsko-żydowskich czy tradycyjnym periodykom naukowym w dobie ewolucji nowoczesnych narzędzi wydawniczych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem katowickich Spotkań z Nauką. Projekt Spotkania z Nauką realizowany będzie w latach 2023-2025 podczas Targów Książki w Katowicach i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Targi Książki w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1
piątek, 3 listopada - 11:00-19:00
sobota, 4 listopada - 10:00-19:00
niedziela, 5 listopada- 10:00-17:00
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających!
Strona Internetowa Targów Książki w Katowicach
Spotkania z Nauką
PIĄTEK, 3 LISTOPADA, Forum C / Forum Nauki
godz. 11:00-12:30
Tradycyjne periodyki naukowe w dobie ewolucji nowoczesnych narzędzi wydawniczych
dr hab. Filip Musiał red. nacz. Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989; dr Daniel Czerwiński z-ca red. nacz. Pamięć i Sprawiedliwość; dr Tomasz Domański z-ca red. nacz. Polish-Jewish Studies; dr Mariusz Żuławnik red. nacz. Przegląd Archiwalny IPN; dr Franciszek Dąbrowski z-ca red. nacz. Institut of National Remembrance Review; dr hab. Adam Dziuba red. nacz. Komunizm: System – Ludzie – Dokumentacja
Moderacja: Jędrzej Lipski
Wydawnictwo IPN
godz. 14:00-14:50
„Polish – Jewish Studies” jako przestrzeń naukowa nowych kierunków i perspektyw badawczych w obszarze studiów polsko-żydowskich
Uczestnicy: dr Tomasz Domański – z-ca red. nacz.; dr Alicja Gontarek – sekretarz redakcji oraz członkowie redakcji: dr Mateusz Szpytma i dr Roman Gieroń
Moderacja: Ewelina Kosałka-Passia
Wydawnictwo IPN
godz. 15:00-15:50
Matematyka to Herstoria, czyli o fascynujących liczbach takich jak PI
Prof. Maciej Sablik i prof. Agnieszka Nowak-Brzezińska rozmawiają z red. Beatą Tomanek.
Podczas spotkania przekonamy się, że Matematyka jest piękna, jest kobietą i skrywa wiele fascynujących tajemnic. Bywa skandalistką, ale także wybawicielką.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 16:00-19:00
Niemcy, Rosja – nowy porządek międzynarodowy po wojnie w Ukrainie. Konferencja w ramach cyklu „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku”
Wykłady wygłoszą:
·prof. dr hab. Hieronim Grala - polski historyk, badacz dziejów Rusi średniowiecznej i nowożytnej, dyplomata. Od 2013 wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego - Czy Rosja pozostanie mocarstwem światowym?
·prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk - polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec - Czy Niemcy po wojnie będą hegemonem w Europie Środkowej i Wschodniej?
·dr Krzysztof Rak - filozof, historyk, urzędnik, publicysta, od 2016 dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autor książek: "Polska - niespełniony sojusznik Hitlera", "Piłsudski pomiędzy Stalinem a Hitlerem" - Niemcy w grach globalnych z Rosją, Chinami i USA po wojnie
·red. Zbigniew Parafianowicz - polski dziennikarz związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. W 2017 jego publikacja Tupolewizm na pokładzie embraera trafiła do finału konkursu o Nagrodę im. Dariusza Fikusa organizowanego przez Press Club Polska - Wojna w Ukrainie, a pozycja międzynarodowa Polski
Konferencja dofinansowana z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Logo MEiN
SOBOTA, 4 LISTOPADA, Forum C / Forum Nauki
godz. 11:00-11:50
Wokół kultury pamięci Górnego Śląska w XX wieku
Uczestnicy:
dr hab. Adam Dziurok, red. nacz. CzasyPismo, w roli moderatora dyskusji jednocześnie; dr hab. Sebastian Rosenbaum, członek redakcji; Krzysztof Karwat; Zbigniew Przybyłka.
Wydawnictwo IPN
godz. 12:00-12:50
45-letnia lekcja komunizmu w Polsce. Czego historycy się nauczyli, co chcą wiedzieć i jak to przedstawiają
Uczestnicy: dr hab. Adam Dziuba, red. nacz. Komunizm: System – Ludzie – Dokumentacja, w roli moderatora dyskusji jednocześnie; dr Bogusław Tracz, członek redakcji; dr Robert Spałek; dr Konrad Rokicki.
Wydawnictwo IPN
godz. 13:00-13:50
Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia międzywojennego
Rozmowę z udziałem dr Anny Zaczkowskiej, historyka Muzeum Historii Katowic prowadzi red. Ewelina Kosałka-Passia.
Szalone pościgi, brawurowe kradzieże i tajemnicze morderstwa. To wszystko działo się na Górnym Śląsku w latach 20-tych ubiegłego wieku. Podczas spotkania ruszamy tropem największych zbrodni, nieuchwytnych złodziei i skandalistów, tamtych czasów.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 14:00-14:50
Być w Czarnej Dziurze – o kosmicznym bezkresie
Red. Łukasz Szwej rozmawia z dr. Jackiem Czakańskim, fizykiem jądrowym Planetarium - Śląskiego Parku Nauki i Uniwersytetu Śląskiego.
Czy czarne dziury są czarne? Czy czarne dziury są dziurami? Pytania wydają się oczywiste, odpowiedzi mogą zaskoczyć. Czarne dziury są zagadką świata nauki, gdyż nie możemy ich zbadać. Wiemy o nich jednak całkiem sporo – pochłaniają wszystko, co w ich zasięgu. Dlaczego tak się dzieje? I czy mają wpływ na procesy gwiazdotwórcze?
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 15:00-15:50
„Jak się dzisiaj czujesz?” zamiast „Jaką dostałeś dziś ocenę?”
Red. Iwona Kwaśny rozmawia z Eweliną Adamczyk – Certyfikowaną trenerką Uważności dla dzieci i młodzieży Metodą Eline Snel.
Jak wzmocnić nasze dzieci, by lepiej radziły sobie z codziennym stresem w szkole i w domu? Temat dzieci, uczniów, nastolatków zagubionych we współczesnym świecie jest chyba jednym z ważniejszych, nad którymi powinniśmy się pochylić. Ciężko im poradzić sobie z codziennymi problemami, mają kruchą psychikę, są zagubione ale i przepracowane. Często zmagają się z problemami psychicznymi tj. depresja. Co zrobić, by to pokolenie było silniejsze i lepiej radziło sobie z pędem cywilizacyjnym?
Na spotkanie z niezwykłą nauczycielką Eweliną Adamczyk, która zgłębia tajniki mindfullnes wśród dzieci. Zaczynając lekcje pyta – jak się dzisiaj czujesz? zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 16:00-16:50
„Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej” jako forma popularyzacji zasobu archiwalnego IPN i wyników badań naukowych
Uczestnicy:
dr Mariusz Żuławnik, red. nacz. Przegląd Archiwalny IPN; z-ca dyrektora Archiwum IPN; dr Paweł Perzyna, członek redakcji, Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN; prof. dr hab. Waldemar Chorążyczewski.
Moderator: Jędrzej Lipski
Wydawnictwo IPN
godz., 17:00-17:50
Co daje nam otwarty dostęp do książek naukowych?
Zapraszamy wszystkich do wspólnej dyskusji o otwartej nauce.
Podczas spotkania będziemy rozmawiać o korzyściach płynących z otwartego dostępu do książek naukowych. Przedstawicielki Centrum Humanistyki Cyfrowej, koordynatora sieci OPERAS w Polsce, omówią plusy (i minusy) otwartej komunikacji naukowej w naukach humanistycznych, a także zaprezentują platformy cyfrowe dla książek w otwartym dostępie. Dyrektorka Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego wyjaśni, jak działa otwarty dostęp w praktyce wydawniczej oraz pokaże związane z nim trudności, także te wynikające z funkcjonujących obecnie modeli finansowania nauki.
Marta Świetlik i Magdalena Wnuk, OPERAS-PL
Beata Klyta, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
godz. 18:00-18:50
„Ukryta opcja”. Rozmowa Jana Barona z Mariuszem Jochemczykiem.
„Ukryta opcja”. Rozmowa Jana Barona z Mariuszem Jochemczykiem.
Biblioteka Śląska
NIEDZIELA, 5 LISTOPADA, Forum C / Forum Nauki
godz. 11:00-11:50
„Niemcy wobec Górnego Śląska w latach 1918–1922”. Prezentacja publikacji
Książka "Niemcy wobec Górnego Śląska (1918–1922)" przedstawia tytułowe zagadnienie z dwóch perspektyw: działań niemieckiego świata polityki na rzecz pozostania regionu w Niemczech oraz reakcji społeczeństwa niemieckiego na zagrożenie zmiany państwowości. W pierwszym aspekcie czyni to z kilku poziomów politycznych, a w drugim koncentruje się na niemieckiej debacie o stopniu samodzielności Górnego Śląska i metodach służących do przekonania polskojęzycznej ludności regionu do głosowania za Niemcami.
Wykład: dr Bernard Link
Instytut Śląski
godz. 12:00-12:50
Poczet pisarzy polskich – niezwykła podróż do świata literatury
Z profesorem Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą rozmawia red. Ewa Niewiadomska.
Jakie tajemnice skrywali pisarze i poeci przed wiekami? Czy cytaty z renesansowych utworów mogą się przydać nam współczesnym? Dlaczego niezmiennie uwodzi nas skromne piękno zadrukowanej strony? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spotkania.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 13:00-13:50
Jak ocalić motyle?
Spotkanie z prof. UŚ Mirosławem Nakoniecznym, autorem opracowań i badań naukowych na ten temat prowadzi red. Katarzyna Głuch-Juszkiewicz.
Ponoć, gdy zginą motyle, zginie też piękno świata. Taka teza będzie wstępem do opowieści o przyrodzie, która musi ciągle walczyć z człowiekiem o.…przetrwanie.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 14:00-14:50
Falowanie fal nie tylko radiowych
Spotkanie z prof. Władysławem Borgiełem i prof. Armandem Cholewką prowadzi red. Beata Tomanek.
Spotkanie podczas którego punktem wyjścia będą fale radiowe. Jak się okazuje fale w fizyce otaczają nas z każdej strony i są wszędzie, nie tylko w dźwiękach.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach.
godz. 15:00-15:50
„Przekładanie tekstu, przekładanie świata”. Spotkanie z Olgą Śmiechowicz i Krzysztofem Bartnickim
„Przekładanie tekstu, przekładanie świata”. Spotkanie z Olgą Śmiechowicz i Krzysztofem Bartnickim.
Prowadzenie: Jerzy Jarniewicz
Biblioteka Śląska
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki”
WOLNA BIAŁOUŚ – Gość Specjalny Targów Książki w Katowicach 2023
Program wydarzeń
Piątek, 3 listopada 2023
godz. 16:00-17:00
Prezentacja książki „Aleś”, poświęconej Alesiowi Bielackiemu, więźniowi politycznemu, laureatowi Nagrody Nobla (wyd. „Połackija Łabirynty”); a także cyklu książek o białoruskich więźniach politycznych
Miejsce: Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Instytut Książki Białoruskiej
godz. 17:00-18:00
Prezentacja tomu wierszy „Sam” Uładzimira Niaklajewa
Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Instytut Książki Białoruskiej
Sobota, 4 listopada 2023
godz. 13:00-14:00
Prezentacja białoruskich przekładów polskich autorów: Szczepan Twardoch „Król” oraz Dominika Słowik „Zimowla” (Wyd. Januszkiewicz, Mińsk-Warszawa)
Miejsce: Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Wydawnictwo Januszkiewicz
godz. 14:00-15:00
Dyskusja „Białoruska książka: wyzwania i perspektywy”. W dyskusji udział wezmą Alina Koŭszyk (przedstawicielka Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego ds. Odrodzenia Narodowego), Natalia Rusiecka (Instytut Książki Białoruskiej), Andrej Januszkiewicz (Wyd. Januszkiewicz), Waler Bulhakaŭ (Wyd. Arche).
Miejsce: Scena główna
Organizator: Instytut Książki Białoruskiej
godz. 15:00-16:00
Prezentacja białoruskiego tłumaczenia książki „Białoruski Bricolage” niemieckiego badacza Heinricha Kirschbauma (Vesna, Praga)
Miejsce: Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Wydawnictwo Vesna
godz. 16:00-17:00
Prezentacja książki „Historia Białorusi od poł. XVIII w. do naszych czasów” Olega Łatyszonka i Eugeniusza Mironowicza
Miejsce: Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Wydawnictwo ARCHE
godz. 17:00-18:00
Spotkanie autorskie z Saszą Filipienką („Były syn”, „Kremulator”, „Tajniacy”)
Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Instytut Książki Białoruskiej
Niedziela, 5 listopada 2023
godz. 13:00-14:00
Dyskusja „Czy musimy dbać o tłumaczenie białoruskich książek na języki obce?” W dyskusji udział wezmą: autor, filantrop Wasil Jeŭdakimaŭ; wydawczyni Walancina Andrejewa; tłumaczka Joanna Bernatowicz; poetka, tłumaczka, badaczka literatury dr Natalia Rusiecka.
Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Instytut Książki Białoruskiej
godz. 14:00-15:00
Prezentacja nowych książek wydawnictwa Gutenberg Publisher (Kraków): „Kruhłaja Square” – Wał Klement; „Kto mieszka w garażu” – Andrej Skurko
Forum D / Wolna Białoruś
Organizator: Wydawnictwo Gutenberg Publisher
Stoisko WOLNEJ BIAŁORUSI nr 106: oryginalna współczesna literatura białoruska, książki historyczne i literatura dla dzieci, przekłady światowej klasyki i bestsellery z oferty niezależnych białoruskich wydawnictw.