W sobotę o projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej będą rozmawiali społecznicy, samorządowcy, eksperci, przedstawiciele służb i formacji mundurowych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Debatę otworzy wiceminister Michał Dworczyk, który w MON odpowiada za realizację tego pomysłu.
Wyrównać dysproporcje wobec innych państw europejskich
Program zakłada zwiększenie liczby strzelnic, docelowo do jednej w każdym powiecie. W planach będą ogólnodostępne, chociaż pierwszeństwo w korzystaniu z nich będą miały pododdziały sił zbrojnych, certyfikowane i mające podpisane porozumienie z MON klasy wojskowe oraz organizacje proobronne.
Zwiększenie liczby strzelnic w Polsce pozwoli wyrównać dysproporcje, które mamy w porównaniu z innymi państwami europejskimi. W ostatnich latach nastąpiła ogromna degradacja infrastruktury do uprawiania strzelectwa i prowadzenia szkoleń z nim związanych. Obecnie w Siłach Zbrojnych działają jedynie 52 strzelnice garnizonowe i 33 strzelnice pistoletowe. Poza nimi w całym kraju funkcjonuje jedynie ok. 170 strzelnic różnego typu. Dla porównania, Federacja Strzelców Sportowych w Niemczech, zrzeszająca 15 tys. klubów i 1,4 mln członków, ma do dyspozycji 15 tys. strzelnic. W Norwegii jedna strzelnica przypada na każdy powiat. W każdym kraju europejskim – Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Francji czy we Włoszech istnieje kilkakrotnie więcej strzelnic niż w Polsce.
MON ma nadzieję, że umożliwienie realizowania pasji strzeleckiej w Polsce, przełoży się na wzrost kompetencji strzeleckich, rozwój postaw proobronnych, wychowanie i edukację wojskowo-patriotyczną oraz na lepiej wyszkolonych żołnierzy wśród osób ubiegających się o służbę w Siłach Zbrojnych RP.
Szczegółowe informacje nt. programu i przebiegu konferencji znajdują się na stronie strzelnicawpowiecie.pl.