W połowie stycznia premier Donald Tusk powołał międzyresortowy zespół ds. Funduszu Kościelnego, którego celem są prace nad zmianami zasad finansowania Kościołów i związków wyznaniowych z pieniędzy publicznych.
Jak przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk prace zespołu koncentrują się w tej chwili na opracowaniu mechanizmu zrealizowania prawa kapłanów do zabezpieczenia społecznego. Do końca miesiąca zespół ma przedstawić wstępne koncepcje dotyczące przyszłości Fundusz Kościelnego. Konkretnych rozwiązań prawnych należy się spodziewać po I kwartale. Zaproponowane zmiany mają być konsultowane z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz ze stroną społeczną.
Fundusz Kościelny do likwidacji
Jak jednak stwierdziła polityk lewicy, Fundusz najprawdopodobniej czeka likwidacja i zostanie on zastąpiony innym rozwiązaniem prawnym. Dziemianowicz-Bąk zasugerowała, że rozważany jest wariant z odpisem podatkowym na opłacenie składek. Na razie jednak jest to tylko koncepcja.
– Jest wspólne przekonanie, że kwestie finansowania Kościołów przez państwo trzeba uporządkować. To oczywiście tylko jeden z elementów ogólnych relacji państwo – Kościół wymagających unormowania – powiedziała w rozmowie z Onetem.
– Stanowiska są różne, ale myślę, że gdyby nie było zgody w rządzie, że coś z nim trzeba zrobić, nie powstałby nasz międzyresortowy zespół. Ja w jego ramach będę proponować mechanizmy pozwalające na likwidację. A żeby zlikwidować Fundusz Kościelny, najpierw trzeba zlikwidować jego wydatki. To w 95 proc. środki na składki na ubezpieczenia społeczne duchownych. Właśnie nad tym obecnie pracujemy w resorcie – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Czytaj też:
Co z Funduszem Kościelnym? "Do 31 marca przedstawimy pierwszy raport"Czytaj też:
Arcybiskup: Nikt za Fundusz Kościelny nie będzie oddawał życia