Podczas drugiej tury wyborów samorządowych Polacy wybrali wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wiadomo, że największe ośrodki, czyli Kraków, Wrocław, Poznań i Rzeszów to zwycięstwo włodarzy ze wsparciem KO. W których miastach wygrali politycy popierani przez PiS?
Duże miasta dla KO. Które dla PiS?
Sukces Prawo i Sprawiedliwość odnotowało na Śląsku, gdzie startujący z poparciem tej partii Michał Urgoł został prezydentem 82-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju. Zdobył on 54,7 proc. głosów, wygrywając z dotychczasową prezydent miasta Anną Hetman.
Partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła też w 76-tysięcznych Siedlcach (województwo mazowieckie). Tomasz Hapunowicz w II turze uzyskał 53,25 proc. głosów i pokonał urzędującego prezydenta Andrzeja Sitnika.
Z kolei w Tarnobrzegu wygrał (52,44 proc.) startujący z własnego komitetu Łukasz Nowak. Pokonał dotychczasowego włodarza miasta Dariusza Bożka. Choć Nowak nie należy do PiS, to otrzymał oficjalne wsparcie formacji.
W Kraśniku na Lubelszczyźnie burmistrzem został Krzysztof Staruch. Z wynikiem 53,6 proc. wygrał ze swoim rywalem Wojciechem Wilkiem. Staruch był kandydatem popieranym przez PiS, chociaż nie należy do tej partii.
W Myślenicach (województwo małopolskie) burmistrzem został Jarosław Szlachetka. Startował z własnego komitetu wyborczego, ale jest członkiem PiS-u.
W Biłgoraju na Lubelszczyźnie po 22 latach nastąpiła zmiana burmistrza. Włodarza miasta Janusza Rosłana z lewicy zastąpi Wojciech Gleń, który choć startował z własnego komitetu wyborczego, to po pierwszej turze otrzymał poparcie PiS.
W Świdniku w województwie lubelskim wygrał Marcin Dmowski, który został "namaszczony" na włodarza przez rządzącego od lat Waldemara Jaksona, związanego z PiS. Dmowski zdobył 7887 głosów, pokonując w ten sposób mającą poparcie 4915 wyborców Edytę Lipniowiecką (wsparcie KO).
Czytaj też:
Zażarty bój o Kraków. Są oficjalne wyniki