Kościół katolicki pw. św. Pawła w centrum Lexington informuje na swojej stronie internetowej, że "pary osób tej samej płci, które chciałyby otrzymać błogosławieństwo” mogą skontaktować się w tym celu z proboszczem księdzem Richardem Watsonem.
Zaplanowane błogosławieństwa
We wpisie zamieszczono link do watykańskiej deklaracji "Fiducia supplicans" z grudnia 2023 r., która stanowi, że księża katoliccy mogą błogosławić pary osób tej samej płci w ramach wyrazu "bliskości duszpasterskiej", nie aprobując jednak ich grzesznych stosunków seksualnych.
Deklaracja stanowi, że duchowni "nie powinni uniemożliwiać ani zakazywać bliskości Kościoła z ludźmi w każdej sytuacji, w której mogliby oni szukać pomocy Bożej poprzez zwykłe błogosławieństwo” oraz że kapłani udzielając takich błogosławieństw mogą "prosić, aby poszczególne osoby otrzymały pokój, zdrowie, ducha cierpliwości, dialogu i wzajemnej pomocy".
Jednak w dokumencie kilkakrotnie wskazano, że takie błogosławieństwa powinny mieć charakter "spontaniczny”, a nie zaplanowany.
Ani ksiądz Watson, ani Stan Zerkowski, dyrektor duszpasterstwa LGBT w parafii, nie odpowiedzieli na pytania dotyczące "oferty" dla osób LGBT. Zerkowski w zeszłym roku trafił na pierwsze strony gazet, kiedy ujawnił, że papież Franciszek wysłał mu osobistą wiadomość, w której pochwalił go za jego działania na rzecz środowiska LGBT.
Parafia w Lexington już wcześniej wyrażała jasne poparcie dla możliwości, jakie otworzyła deklaracja "Fiducia supplicans", stwierdzając w jednym z internetowych postów, że watykański dokument "tworzy historię". Parafia jest również znana z zamieszczenia na swojej stronie internetowej wizerunku Najświętszej Maryi Panny owiniętej tęczową flagą.
Czytaj też:
10 par jednopłciowych pobłogosławionych w kościele. "Po raz pierwszy w Polsce"Czytaj też:
"Autor, którego znam i cenię". Papież chwali nową książkę kontrowersyjnego jezuity