Organizatorami wydarzenia jest Polsko-Amerykańska Rada Biznesu oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.30, w Hotelu Marriott w Warszawie.
USA i Polska o energetyce
– Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA, a jej dalsze wzmacnianie jest jednym z priorytetów polskich władz. Cieszę się, że mamy bardzo podobne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa energetycznego, które musi się opierać na dywersyfikacji kierunków, źródeł oraz dostawców, jak również wzmacnianiu potencjału krajowego wydobycia – mówił polski prezydent, podczas otwarcia szczytu.
– Mimo istotnych sukcesów w tym obszarze, jak chociażby oddanie do użytku terminala LNG w Świnoujściu im. prezydenta Kaczyńskiego czy realizowany projekt Baltic Pipe, musimy kontynuować nasze wysiłki, aby region stał się wolny od wpływów monopolisty ze wschodu – tłumaczył dalej Andrzej Duda, podkreślając, że w dziedzinie energetyki, USA i Polskę łączy krytyczna ocena projektu Nord Stream 2.
– Krytyka (...) projektu, który politycznie podważa energetyczną solidarność Europy i zwiększa i tak już silną pozycję rynkową jednego dostawcy na rynku europejskim. Polska konsekwentnie opowiadała się za modelem dywersyfikacji dostaw energii do Europy i tworzeniem realnej spójności energetycznej w naszym regionie. Dlatego kwestie energetyczne uczyniliśmy jednym z trzech filarów inicjatywy Trójmorza – dodał polityk.
twitterCzytaj też:
Prezydent: Poprosiłem min. Rafalską o spełnienie drugiego postulatu protestujących
Czytaj też:
Co dalej z głosowaniem ws. zmian w Konstytucji? "Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum"