Niemiecka kanclerz opowiedziała się za kontynuacją importu gazu z Rosji. – Nikt nie chce być uzależniony jednostronnie od rosyjskiego gazu – tłumaczyła. Podkreśliła też, że problem zależności od Rosji nie ma nic wspólnego z rodzajem gazociągu, którym płynie surowiec. – Cząsteczka rosyjskiego gazu pozostaje cząsteczką rosyjskiego gazu, niezależnie od tego, czy dostarczana jest przez Ukrainę, czy przez Bałtyk – oceniła.
Merkel zapowiedziała też, że Ukraina pozostanie państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu. Szefowa niemieckiego rządu uznała również, że zależność Rosji od Chin, nie jest w interesie Europy. – Też chcemy mieć coś z tych handlowych relacji – powiedziała. – Z geostrategicznego punktu widzenia Europa nie jest zainteresowana zerwaniem wszystkich stosunków z Moskwą – dodała.
Merkel odniosła się także do polityki NATO i wyzwań dla sojuszu. – Instytucje będące dziś fundamentem ładu międzynarodowego są pod silną presją, bo rozwój wydarzeń na świecie wymusza zmiany – zauważyła. – NATO jest dziś wciąż potrzebne, jako kotwica stabilizująca, jako wspólnota wartości. Założyliśmy nie tylko sojusz wojskowy, lecz także wspólnotę, w której prawa człowieka, demokracja i praworządność są kompasem wyznaczającym wspólne działanie – podsumowała kanclerz.
W Konferencji Bezpieczeństwa bierze udział około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.
ba