Wielu Polaków uwielbia spędzać czas na działce, gdzie szukają przysłowiowej ciszy i spokoju. Dlatego domki letniskowe nierzadko powstają w pobliżu lasów, jezior i rzek. Takie miejsca to raj dla złodziei i zawodowych włamywaczy, którzy także poza miastem liczą na łatwy łup. Wiedzą, że domki są coraz częściej wyposażone chociażby w drogie urządzenia AGD, RTV i kosztowny sprzęt ogrodniczy.
Chroniąc swoją działkę, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak inwestycja w dobre zamki czy zabezpieczenie drzwi i okien. Wracając do domu, należy zabrać ze sobą wszelkie wartościowe przedmioty. Jeśli lubimy nowe technologie, a budżet na to pozwala, można zainstalować zaawansowany system alarmowy z monitoringiem i podglądać domek przez internet lub skorzystać z usług ochroniarskich.
Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wykupienie polisy. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, należy przeanalizować jej zakres i warunki wypłaty odszkodowania. Dobre ubezpieczenie powinno dotyczyć nie tylko domku letniskowego, ale również towarzyszącej mu zabudowy i tzw. mienia ruchomego, czyli np. mebli, sprzętu audio-wideo czy narzędzi gospodarczych.
Najlepiej jest zabezpieczyć domek letniskowy od szkód spowodowanych zarówno zdarzeniami losowymi, jak i kradzieżą. W pierwszym przypadku wyjątkowo ważna jest ochrona przed niszczycielskimi zjawiskami atmosferycznymi np. powodzią, huraganem czy uderzeniem pioruna. Polisa powinna działać także w przypadku pożaru i zalania.
Warto pamiętać, że domek na działce musi spełniać określone warunki. Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby budynek posiadał plan i projekt oraz był skonstruowany zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. To samo dotyczy obiektów gospodarczych, jeżeli takie znajdują się na działce. W wyborze najbardziej odpowiedniej dla nas oferty pomoże doradca ubezpieczeniowy.
Więcej informacji o zabezpieczeniu domku letniskowego znajduje się w serwisie DajemyRadę.pl tworzonym przez PZU.