Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych w listopadzie 2021 r. wzrosła o 15,2 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 5,3 proc.
"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 15,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 6,5 proc. wyższym w porównaniu z październikiem br." – czytamy w komunikacie.
Energia i zaopatrzenie z największym wzrostem
We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 31,3 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 17 proc. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 9,7 proc., dóbr inwestycyjnych – o 9,5 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 8,3 proc. – podano.
Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 8,5 proc.
W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 15 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 2,1 proc. – podał GUS.
Bankowcy: To chyba największa pozytywna niespodzianka
Dane pozytywnie zaskoczyły ekspertów. "Ale bomba! Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o +15,2% r/r. Samo przetwórstwo przemysłowe +13,0%, a więc wynik jest autentycznie rewelacyjny. Dynamika PKB w 2021 roku z łatwością osiągnie 5,5%. Jest jednak z czego hamować i co hamować. Piłka po stronie RPP" – napisali ekonomiści mBanku.
"To chyba największa pozytywna niespodzianka w danych o produkcji, jaką pamiętamy" – ocenili z kolei analitycy banku Pekao.
twitterCzytaj też:
Wzrost inflacji konsumenckiej w Polsce. GUS podał nowe daneCzytaj też:
Morawiecki: Zerowy VAT na żywność prawdopodobnie od lutego