Rachunki oszczędnościowe to produkty bankowe, służące oszczędzaniu i pomnażaniu kapitału. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu takiego konta pieniądze same na siebie pracują. Nawet wtedy gdy śpisz, prowadzisz samochód czy oddajesz się ukochanej pasji. Aby korzystanie z konta oszczędnościowego przyniosło jak najwięcej korzyści, warto poznać i wdrożyć w życie kilka kluczowych zasad.
Lepiej niewiele niż nic
Oszczędzanie zaczyna się od zmiany sposobu myślenia.
„Jeśli moje pieniądze mogą wygenerować nawet niewielki zysk, nie będę im przeszkadzał”. Taką zasadę wyznają wielcy, którzy nie posiadając nadzwyczajnego kapitału w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat wspięli się na wyżyny finansowej piramidy. Choć oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie jest z reguły imponujące (wynosi od 0,5 do 3% w skali roku), zgromadzone na nim pieniądze same na siebie zarabiają. Nawet, jeśli na początku efekty nie będą spektakularne, nie zrażaj się. Oszczędzanie to proces długofalowy. Zdobycie imponującego majątku w ciągu jednej nocy jest możliwe tylko w filmach.
Określ swój cel
Zanim rozpoczniesz systematyczne oszczędzanie, określ co będzie jego przedmiotem. Zdecydowanie lepiej odkładać pieniądze na zakup własnego M, zagraniczną wycieczkę lub emeryturę w wieku 48 lat, niż na… bliżej nieokreślony cel widmo. Motywacja do oszczędzania będzie tym silniejsza, im bardziej zależy Ci na osiągnięciu upragnionego rezultatu.
Wynagrodzenie na rachunek oszczędnościowy
Pracodawca przesyła Twoje wynagrodzenie na nieoprocentowany rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy? Najwyższy czas to zmienić. Pieniądze zgromadzone na nieoprocentowanym koncie bankowym nie tylko na siebie nie zarabiają, ale dodatkowo tracą na wartości. Ulegają bowiem wpływowi inflacji, czyli procesowi wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Wiedząc już, że każda pojedyncza złotówka ma znaczenie, nie możesz przecież pozwolić swoim pieniądzom na nudę. Czy wiesz, że konto oszczędnościowe w Getin Banku możesz założyć przez Internet, a jego oprocentowanie wynosi aż 2,5% w skali roku? Oszczędzanie z Getin Bankiem jest naprawdę proste.
Automatyzuj finanse
Nie od dziś wiadomo, że „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Aby maksymalnie uprościć oszczędzanie, skorzystaj z możliwości ustawienia automatycznych przelewów między poszczególnymi rachunkami bankowymi. Jeśli Twoje wynagrodzenie trafia na konto oszczędnościowe, ustaw dyspozycję, aby następnego dnia roboczego jego określona część wpływała na ROR.
Jaką kwotę warto pozostawić na rachunku oszczędnościowym? Wiele zależy tutaj nie tylko od kwoty zarobków, ale przede wszystkim od wysokości regularnych, miesięcznych zobowiązań. Idealnie, gdyby udało Ci się odłożyć 20, a nawet 30 proc. pensji. Kwota, którą prześlesz na rachunek osobisty powinna pokryć koszty comiesięcznych zobowiązań finansowych: wynajmu mieszkania lub raty kredytu hipotecznego, czynszu, energii elektrycznej, mediów, żywności, środków czystości, rozrywki etc. Wiele banków umożliwia wykonanie w ciągu miesiąca 1 bezpłatnego przelewu z konta oszczędnościowego na rachunek osobisty. Opłaty za kolejne przelewy są stosunkowo wysokie. Postaraj się więc jak najdokładniej obliczyć potrzebną „na życie” kwotę.
Pensja na rachunek osobisty
Jeśli pracodawca przesyła kwotę pensji na rachunek osobisty, operacja powinna wyglądać odwrotnie. Najpóźniej kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia, jego określona część powinna „powędrować” na rachunek oszczędnościowy. Oczywiście automatycznie, poprzez zlecenie stałe. Szkoda czasu na wykonywanie czynności, które może za nas zrobić bank.
Kiedy emocje biorą górę
Systematyczne oszczędzanie często oznacza rezygnację ze spontanicznych, nieplanowanych wydatków. Nie chodzi w żadnym wypadku o to, aby odmawiać sobie wszystkiego, funkcjonując niczym asceta. Kluczem do sukcesu jest podejmowanie przemyślanych i racjonalnych decyzji zakupowych i eliminacja tych, dokonywanych pod wpływem impulsu. Co jednak, jeśli emocje wezmą górę? Nie ulega wątpliwościom, że wszyscy jesteśmy ludźmi i od czasu do czasu może zdarzyć nam się mała wpadka. W jaki sposób zminimalizować ryzyko kolejnych?
Proste sposoby na „emocjonalne zakupy”
Jeśli podczas zakupów w galerii handlowej wydajesz zbyt wiele „elektronicznych pieniędzy”, receptą na sukces może okazać się rezygnacja z karty kredytowej i noszenie przy sobie jedynie określonej ilości gotówki. Kusi Cię, aby zasilić konto osobiste środkami z rachunku oszczędnościowego i zaszaleć na wyprzedaży? Ustaw takie hasło do konta oszczędnościowego, którego nie będziesz w stanie zapamiętać. Następnie zapisz je na kartce i schowaj na najwyższej półce szafy lub w szafce w piwnicy. Konieczność „przekopania” zawartości mieszkania w celu odnalezienia karteczki z hasłem skutecznie zmniejszy apetyt na spontaniczne wydatki.