"Na długo zanim Zachód zaczął nakładać sankcje na Rosję Putina, Rosja Putina toczyła już wojnę ekonomiczną z Zachodem. W połowie 2021 r. przykręciła kurki z gazem potęgując presję kosztową w Europie. Naszym zdaniem Putin odpowiada za ponad 1/3 obecnej inflacji w Polsce" – napisali analitycy Pekao na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Eksperci tłumaczą, że wzrost cen gazu, który nastąpił jesienią ubiegłego roku, miał wiele źródeł, jednak 70 proc. odpowiedzialności przypisują Putinowi, gdyż "opróżniając rezerwy gazu w Europie, zadziałał na wyobraźnię i wywołał niemal panikę na rynku".
"Koszty gazu stanowią 60-80% kosztów produkcji nawozów. Nawozy zaś stanowią 25-40% kosztów produkcji zbóż i pasz. Naszym zdaniem koszty gazu odpowiadają za 50-80% wzrostu cen żywności w ostatnich m-cach. Częściowo przez kanał oczekiwań" – podkreślają bankowcy.
Tarcza antyinflacyjna
Rządzący tłumaczą, że podwyżki wynikają z czynników zewnętrznych, niezależnych od nich. Jednak rząd ma narzędzia do tego by je złagodzić.
W ramach walki ze wzrostem cen rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził tarczę antyinflacyjną, która zakłada m.in. obniżenie stawek VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy. Obniżki mają obowiązywać do 1 lipca 2022 r.
Co to jest inflacja?
O inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Innymi słowy, inflacja powoduje, że z czasem wartość pieniądza spada.
Przy obliczaniu inflacji udział poszczególnych towarów i usług określa się na podstawie przeciętnej struktury wydatków wszystkich gospodarstw domowych. Natomiast roczną stopę inflacji oblicza się, porównując całkowitą wartość koszyka w danym miesiącu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.
Czytaj też:
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentoweCzytaj też:
Dwucyfrowa inflacja po raz pierwszy w tym wieku. Nowe dane GUS