Projekt ma na celu zagwarantowanie prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji towarzyszących, niezbędnych do funkcjonowania terminalu LNG, przez następców prawnych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – podał w środę portal ISBnews.
Za odrzuceniem senackiego veta głosowało 228 posłów, przeciw było 212, wstrzymało się 11.
Terminal LNG. Nowelizacja ustawy
Jak podano w uzasadnieniu, celem nowelizacji ustawy jest "zagwarantowanie prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji towarzyszących niezbędnych do funkcjonowania terminalu LNG w obliczu wyzwań związanych z transformacją energetyczną oraz z przemianami strukturalnymi w obrębie sektora gazowego". Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem ustawy terminalowej, reorganizacja w PGNiG wiązałaby się z koniecznością zaprzestania inwestycji towarzyszących w oparciu o ustawę terminalową przez np. następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych. Natomiast przeniesienie decyzji wydanych w związku z realizacją inwestycji towarzyszących na podmiot inny niż PGNiG spowodowałoby wyłączenie takich inwestycji spod reżimu tej ustawy.
W związku z tym, nowelizacja wprowadza zapis, zgodnie z którym inwestycje towarzyszące mogą być również realizowane przez: następcę prawnego PGNiG; podmiot będący spółką zależną PGNiG lub jej następcy prawnego; podmiot, z którym PGNiG lub jej następca prawny zawarły umowę przeniesienia przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod warunkiem wskazania w tej umowie, że nabywca takiego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części będzie realizował inwestycje towarzyszące.
Możliwość przeniesienia decyzji odnośnie inwestycji towarzyszącej na rzecz innego podmiotu w ramach ustawy terminalowej została już wcześniej przyznana podmiotom będącym spółkami zależnymi Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
Czytaj też:
Baltic Pipe coraz bliżej. Lądowy odcinek odebrany miesiąc przed terminemCzytaj też:
PGNiG zainwestuje 700 mln zł w dwie największe kopalnie ropy i gazu w Polsce