Resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk pracuje nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zmiany wynikają z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie muszą wprowadzić nowe przepisy do 15 listopada 2024 r.
Płaca minimalna w UE
Zgodnie z zamysłem autorów unijnej dyrektywy, przepisy dotyczące ustalania i aktualizacji wysokości minimalnego wynagrodzenia musza zostać ustandaryzowane na podstawie czterech obligatoryjnych kryteriów: siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych z uwzględnieniem kosztów utrzymania, ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład, stopa wzrostu wynagrodzeń oraz długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany.
Nowa ustawa przewiduje m.in. dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Organem doradczym będzie Radia Dialogu Społecznego.
"Do Komisji Europejskiej, co dwa lata, będą przekazywane następujące dane statystyczne i informacje: poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę, odsetek pracowników objętych minimalnym wynagrodzeniem za pracę, opis istniejących zróżnicowanych stawek i odliczeń, powody wprowadzenia zróżnicowanych stawek i odliczeń, odsetek pracowników objętych zróżnicowanymi stawkami, w miarę dostępności danych" – wskazano w rządowym projekcie.
Projekt wprowadza również "nowy typ przestępstwa oraz nowy typ wykroczenia, które związane są z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę, a także przewiduje naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń".
Rada Ministrów ma przyjąć projekt w III lub IV kwartale tego roku.
Czytaj też:
Publiczne żłobki coraz droższe? To dopiero początekCzytaj też:
Od dziś podwyżka pensji minimalnej. Sprawdź, o ile