Mieszkańcy Głuchołazów, Kłodzka i innych miejscowości usuwają już szkody powstałe w wyniku przejścia powodzi. Tymczasem zarówno w Opolu jak i Oławie w tej chwili obserwujemy apogeum fali kulminacyjnej. Pod koniec tygodnia ma ona dojść do Wrocławia. Prezydent miasta Jacek Sutryk zapewnia, że służby są przygotowane na najgorszy scenariusz.
Komendant główny policji insp. Marek Boroń przekazał, że komendy wojewódzkie odnotowały już siedem ofiar śmiertelnych powodzi. Na terenach powodziowych działa ponad 8 tys. policjantów.
Pakiet pomocy dla powodzian
W środę minister finansów Andrzej Domański przedstawił na posiedzeniu sztabu kryzysowego program pomocowy dla kredytobiorców i firm z terenów poszkodowanych przez powódź. Wszyscy, którzy posiadają kredyt hipoteczny i potrzebują wsparcia będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli kredyt mieszkaniowy dotyczy kredytobiorcy, który utracił, chociażby czasowo, możliwość korzystania z domu lub lokalu mieszkalnego.
– Wsparcie będzie polegało na spłacie przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zobowiązań kredytobiorcy, czyli raty, przez okres 12 miesięcy niezależnie od wysokości raty kredytowej. Wnioski będzie można składać w postaci papierowej, ale oczywiście również elektronicznie. Chciałbym to bardzo wyraźnie powiedzieć, udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi. Czyli generalnie te 12 rat Fundusz Wsparcia Kredytobiorców weźmie na siebie – przekazał Domański.
Szef resortu finansów przekazał, że na pomoc powodzianom zaplanowano w budżecie 2 mld złotych. Domański podkreślił, że jest to kwota przeznaczona na "pierwsze działania" związane z usuwaniem szkód po powodzi, w szczególności na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin lub szerzej osób poszkodowanych w wyniku powodzi.
Czytaj też:
Rząd może zacząć wyznaczać ceny. Przełomowa zapowiedź Donalda TuskaCzytaj też:
Fala powodziowa przechodzi przez Oławę. "Trwa heroiczna walka mieszkańców"