W kilkunastu ścieżkach programowych zaplanowano 6 sesji plenarnych oraz ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Goście Forum m.in. podsumują warszawski szczyt NATO, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, przyjrzą się współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie, a także omówią przyszłość stosunków Polski z Federacją Rosyjską.
Głównym tematem tegorocznego Forum będą wyzwania, jakie stoją przed współczesną Europą - kryzys migracyjny, niestabilna gospodarka i zatracająca się solidarność europejska. W debacie poświęconej gospodarce goście konferencji przedyskutują przyszłość strefy euro, ocenią politykę energetyczną państw Europy Środkowej, a także odpowiedzą na pytanie, jak innowacyjne technologie zmieniają świat biznesu. Uczestnicy spotkania szczególną uwagę poświęcą kwestiom społecznym i polityce prorodzinnej w naszym regionie.
Wśród gości Forum Ekonomicznego w Krynicy będą m.in.: komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics oraz specjalny pełnomocnik ds. wspierania wolności wyznaniowej i światopoglądowej poza UE Ján Figeľ. Udział w spotkaniu wezmą najważniejsi polscy politycy, w tym premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Do Krynicy przyjadą też szefowie i prezesi największych polskich banków i spółek.
Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W ocenie uczestników, spotkanie w Krynicy Zdroju jest najważniejszą konferencją gospodarczą w Europie Środkowej. Od ponad 20 lat spotykają się na niej premierzy, przedstawiciele rządów państw europejskich, unijni decydenci, prezesi europejskich firm, eksperci i ekonomiści, którzy dyskutują o najważniejszych sprawach. Pierwszą edycję Forum zorganizowano w 1990 r.
dmc
Fot. Flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0
DoRzeczy.pl