- Pod koniec lipca tego roku w "Newsweeku" ukazał się duży artykuł pióra redaktora Michała Krzymowskiego odnoszący się do Wytwórni. Zapowiadaliśmy opinii publicznej, że artykuł ten, jak i pochodne, które zostały opublikowane w serwisach internetowych newsweek.pl, zostaną poddane wnikliwej analizie prawnej i przedsięwzięte zostaną działania związane z ochroną dobrego wizerunku Wytwórni, a także naszych interesów gospodarczych. Tekst pana Krzymowskiego zawierał liczne oszczerstwa, pomówienia pod adresem podmiotu oraz członków władz PWPW - mówił na konferencji prasowej Woyciechowski.
Cztery kroki prawne
Prezes PWPW poinformował o czterech działaniach prawno-procesowych, które podjęła Wytwórnia w ostatnich tygodniach.
- 29 września do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych skierowany przeciwko Ringier Axel Springer Polska, który jest wydawcą tygodnika "Newsweek". Zarzucamy wydawcy naruszenie dóbr osobistych podmiotu, żądamy sprostowania, a także opublikowania treści przeprosin nie tylko w redakcyjnym wydaniu tygodnika "Newsweek Polska", ale także w serwisach internetowych związanych z tą platformą - mówił.
Zaznaczył również, że w ramach odszkodowania PWPW żąda wypłaty 1 miliona złotych na rzecz powołanej przez PWPW fundacji Reduta PWPW. - W celu społecznym, jakim jest upamiętnienie rzezi Woli i Ochoty dokonanej przez niemieckiego okupanta w sierpniu 1944 roku - podkreślał.
Oprócz pozwu skierowanego w imieniu spółki, prezes Woyciechowski 30 września złożył również prywatny akt oskarżenia przeciwko redaktorowi Michałowi Krzymowskiemu w związku z przestępstwem z art. 212 Kodeksu karnego, czyli popełnieniem oszczerstwa.
- W dniu 29 sierpnia złożyliśmy także zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w związku z podejrzeniem przestępstwa z art. 266 par. 1 Kodeksu karnego - ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa oraz tajemnicy służbowej poprzez udostępnienie osobom nieuprawnionym informacji wrażliwych z punktu widzenia interesów gospodarczych PWPW. W odpowiedzi na to zawiadomienie Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła postępowanie - poinformował.
Hiena Roku dla Krzymowskiego?
Ostatnim krokiem, który podjęła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w związku z artykułem w "Newsweeku" jest skierowanie wniosku do SDP o przyznanie red. Krzymowskiemu tytułu "Hieny Roku".
- W związku z przekroczeniem granicy przyzwoitości, etyki dziennikarskiej, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o przyznanie redaktorowi Krzymowskiemu antynagrody w środowisku dziennikarskim "Hieny Roku 2016". Powodem takiego działania, jest to, że w artykule wykorzystano wiedzę intymną dotyczącą rodzin naszych pracowników, manipulacji i przekłamania i można powiedzieć niemalże uśmiercenia dziecka jednego z naszych pracowników. Granica przyzwoitości została przekroczona - tłumaczył Woyciechowski.