Kilka dni temu na cmentarzu parafialnym przy ul. Św. Antoniego na poznańskiej Starołęce ruszyły prace nad odbudową Pomnik Powstańców Wielkopolskich, upamiętniającego wielkopolskich żołnierzy: Stanisława Kończala i Stanisława Zajączkowskiego, poległych w dniu 15 lutego 1919 roku pod Grójcem Małym.
Symboliczny obelisk wybudowany m.in. ze środków zebranych wśród mieszkańców Poznania został odsłonięty w 1935 roku, ale już cztery lata później, po wejściu do stolicy Wielkopolski oddziałów Wehrmachtu obelisk zniszczono. Okolicznym mieszkańcom udało się jedynie uratować i ukryć kamienne tablice, które wykorzystano w odnowionym w 1950 roku pomniku. Od tamtego czasu jednak symboliczny obelisk niszczał systematycznie, popadając w ruinę. Teraz zostanie odnowiony dzięki akcji kibiców Lecha Poznań.
– Konserwator już rozpoczął pracę przy pomniku – powiedział w rozmowie z „Do Rzeczy” Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.
Koszt remontu wyniesie około 50 tys zł i w całości zostanie sfinansowany ze środków zebranych przez fanów Lecha podczas ubiegłorocznej kwesty: „Wiara Powstańcom”.
– Jednocześnie ruszają prace przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w pobliżu Leszna. Koszt remontu tego obelisku szacowany jest na 60 tys. zł. – dodaje Mrówka.
Od wielu lat, co roku w okolicach Wszystkich Świętych i Zaduszek kibice poznańskiego Lecha na cmentarzach w Wielkopolsce prowadzą kwestę na rzecz remontu bądź odbudowy zniszczonych, zapomnianych grobów Powstańców Wielkopolskich i obelisków upamiętniających wyzwoleńczą walkę Wielkopolan (1918-1919). Swoją akcję fani Lecha po raz pierwszy przeprowadzili w 2009 roku, a jej zakres rósł w kolejnych latach. Łącznie przez jedenaście lat kibice zebrali: 1 mln 378 tys. złotych. Z zebranych środków udało się już wyremontować i oznaczyć kilkaset grobów Powstańców i odnowić kilka zniszczonych pomników m.in. Pomnik Powstańców Wielkopolskich z 1928 roku w Czerlejnie i Rosku.
Dokładnie przed rokiem na portalu dorzeczy.pl opublikowaliśmy zdjęcie całkowicie zniszczonego grobu Powstańca Wielkopolskiego – Jana Wysockiego – znajdującego się na poznańskim cmentarzu komunalnym Junikowo. Choć nekropolia jest własnością miasta, a prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i miejskie władze w 100-lecie odzyskania niepodległości zorganizowały sobie na nim piarową akcję – zdewastowaną mogiłą nie zainteresował się żaden samorządowy urzędnik. Po naszej publikacji w „Do Rzeczy" skontaktowali się natomiast kibice Lecha i zadeklarowali, że zajmą się jej renowacją. W ciągu trzech miesięcy na własny koszt odnowili grób.