"Spółka była notowana na giełdzie, wykazywała wzrost obrotów sięgających kilkuset milionów złotych rocznie oraz była znaną marką na rynku klientów indywidualnych, pod firmą której prowadzono między innymi salony jubilerskie w galeriach handlowych na terenie Polski" – informuje Prokuratura Krajowa.
Zatrzymane osoby działały w grupie przestępczej, która funkcjonowała od stycznia do listopada 2016 roku m.in. na terenie Warszawy, Poznania i Gniezna. Zajmowała się wyłudzaniem zwrotu podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. znikającego podatnika i karuzeli podatkowej.
Działania przestępcze polegały na prowadzeniu transakcji handlowych złotem inwestycyjnym oraz wyrobami jubilerskimi. Za pomocą tzw. buforowych spółek, podejrzani tworzyli dokumentację, która miała uwiarygodnić przed organami skarbowymi pozorne transakcje wynikające z faktur wystawianych w celach przestępczych. W transakcjach tych brały udział także podmioty gospodarcze, które deklarowały sprzedaż towarów za granicę i występowały do urzędu skarbowego o zwrot nienależnego podatku VAT.
"Stworzony przez podejrzanych łańcuch podmiotów gospodarczych służył udaremnieniu i utrudnieniu stwierdzenia przez właściwe organy podatkowe przestępczego pochodzenia korzyści majątkowych uzyskiwanych w związku z popełnianiem przez nich ujawnionych przestępstw" – czytamy w komunikacie PK.
Sąd na wniosek prokuratury zastosował warunkowo tymczasowy areszt wobec dwóch podejrzanych. Pozostałych objęto wolnościowymi środkami zapobiegawczymi. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia a także kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartości.
Wartość wyłudzonego przez zatrzymanych podatku od towarów i usług śledczy szacują co najmniej na 100 mln zł.
Czytaj też:
CBA zatrzymało byłego szefa GIF. Grozi mu do 10 lat więzienia