Testy antygenowe drugiej generacji, rekomendowane przez WHO, trafiły do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim – poinformował w czwartek PAP Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
– Pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów, miały początkowo być wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec. Stwierdziłem jednak, że są ważniejsze sprawy, szczególnie w dobie pandemii. Podjąłem decyzję, żeby wydać je na pomoc dla szpitala i naszych ośrodków zdrowia – powiedział wójt gminy Świerklaniec mówił Marek Cyl, który sam przed kilkoma miesiącami przechodził zakażanie koronawirusem.
Testy antygenowe drugiej generacji, które zakupiła gmina pomogą placówkom w rozpoznaniu pacjentów, którzy mają objawy COVID-19. Ich skuteczność sięga 95 proc. Ich największą zaletą jest krótki czas oczekiwania na wynik – zaledwie kilkanaście minut.
– Testy z pewnością pomogą rozpoznać czy pacjenci mający zostać przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy, którzy mają objawy choroby, są zakażeni koronawirusem – powiedział dyrektor tarnogórskiego szpitala dr Leszek Jagodziński, dziękując za dar. Także dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim Beata Nycz-Gerlich oceniła, że zakup testów to cenna pomoc dla tej placówki.
Wójt Cyl zadeklarował także wsparcie i pomoc Urzędu Gminy Świerklaniec dla gminnych ośrodków zdrowia w zakresie realizacji w przyszłości szczepień na COVID-19.
Jak na początku listopada przekazał resort zdrowia, nowe szybkie testy mają odciążyć laboratoria od wykonywania testów genetycznych, których analiza długo trwa i wymaga specjalistycznej aparatury. Testy antygenowe drugiej generacji rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, a także wiele towarzystw europejskich i Polskie Towarzystwo Epidemiologów. Jeżeli wynik jest dodatni, nie trzeba go potwierdzać testem genetycznym.
Czytaj też:
Ponad 13 tys. nowych zakażeń. Nie żyje kolejnych 470 osóbCzytaj też:
Powinniśmy się bać szczepionek? Ekspert odpowiada