Informację podał we wtorek Reuters, opierając się na źródłach w KE. Do końca czerwca kraje UE powinny otrzymać 55 mln dawek tej szczepionki.
Złe wieści dla UE
W zeszłym tygodniu koncern powiadomił władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego stawiają zaplanowany harmonogram dostaw substancji dla wspólnoty "pod presją" - powiedział anonimowo agencji urzędnik europejski bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z firmą.
Źródło Reutersa zaznaczyło, że przedstawiciele Johnson & Johnson wyrazili ostrożność co do planowanych dostaw, ale powiedzieli, że terminowe wywiązanie się z nich "nie jest niemożliwe".
Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w UE, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię, która umożliwi Komisji Europejskiej na zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Wspólnoty. Według wcześniejszych zapewnień urzędników KE, dostawy preparatu mogłyby się zacząć w kwietniu.
J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki. Na podstawie danych umieszczonych w dokumentach niemieckiego i włoskiego ministerstwa zdrowia można wyliczyć, że zawarty między firmą a UE kontrakt przewidywał dostarczenie do końca II kwartału br. ok. 55 mln dawek substancji - informuje Reuters. W III kwartale dostawy miałyby się podwoić.
Rzecznik KE odmówił Reutersowi skomentowania harmonogramu dostaw szczepionki J&J. Koncern poinformował w komunikacie, że w II kwartale rozpocznie się przekazywanie szczepionek krajom UE, ale nie skomentował możliwych opóźnień w dostawach i nie podał, ile dokładnie dawek przybędzie do Unii w tym czasie.
Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla UE byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień, który został już spowolniony zmniejszeniem zaplanowanych dostaw szczepionki AstraZeneca i chwilowymi opóźnieniami w dostarczaniu preparatów Pfizera/BioNTechu i Moderny - ocenia Reuters.
Władze Holandii i Irlandii spodziewają się, że w kwietniu otrzymają mniej szczepionek J&J niż planowano, ale w maju i czerwcu dostawy się zwiększą przez co realizacja kontraktu w perspektywie całego kwartału będzie przebiegać zgodnie z planem - przypomina agencja.
Czytaj też:
Ukraina zatwierdziła chińską szczepionkę