Zgodnie z czwartkową decyzją ministra zdrowia od soboty 27 marca w świątyniach obowiązuje nowy limit wiernych. Na jedną osobę musi przypadać 20 mkw. powierzchni kościoła. Ponadto uczestnicy nabożeństw muszą zachować miedzy sobą dystans co najmniej 1,5 metra oraz mieć zakryte usta i nos.
Decyzja o pozostawieniu otwartych kościołów, mimo utrzymującej się dużej liczby nowych zakażeń, wywołała kontrowersje. Politycy lewicy domagają się zamknięcia świątyń. Z kolei przeciwnicy tej propozycji wskazują, że nie ma obowiązku uczestnictwa w mszach i każdy podejmuje decyzję o pójściu do kościoła na własną rękę.
Zakażeni biskupi
W środę ukazał się komunikat Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, w którym poinformowano o pozytywnym wyniku testów na koronawirusa u dwóch tamtejszych biskupów. Zakażeni są bp Jan Kopiec i bp Andrzej Iwanecki. Obaj hierarchowie nie będą mogli odprawiać mszy świętych oraz brać udziału w innych uroczystościach aż do 11 kwietnia.
Kuria zdecydowała się także odwołać tradycyjną mszę Krzyżma Świętego, odprawianą w Wielki Czwartek. Nowy termin mszy zostanie podany wkrótce. Pozostałe liturgie Triduum Paschalnego odbędą się zgodnie z planem.
W związku z zakażeniem dwóch biskupów Kuria apeluje do wiernych o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Wzywa również tych, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z dwoma chorymi hierarchami do monitorowania swojego stanu zdrowia.
Koronawirus w Polsce
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 32 874 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort poinformował także kolejnych 653 ofiarach śmiertelnych COVID-19.
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika też, że w szpitalach przebywa 31 311 chorych na COVID-19, czyli o 240 więcej niż dzień wcześniej. Zajęte są też 3093 łóżka respiratorowe, o 39 więcej niż we wtorek.
Czytaj też:
Abp Ryś: Robię wszystko, żeby były przestrzegane przepisyCzytaj też:
Hołownia chce surowszych obostrzeń w kościołach. "Rząd boi się biskupów"