Polska Agencja Prasowa podaje, że prokuratura umorzyła prowadzone w tej sprawie postępowanie. Chodzi o zdarzenia z marca. W godzinach porannych 1 marca zmarła 36-letnia nauczycielka z Leszna. Kobieta tydzień wcześniej zaszczepiła się przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca. Postępowanie ws. śmierci nauczycielki z urzędu wszczęła leszczyńska prokuratura.
Opinia biegłego: Śmierć naturalna
Zastępca prokuratora rejonowego w Lesznie prok. Daria Dąbrowicz-Rzepka powiedziała w czwartek PAP, że postępowanie zostało umorzone pod koniec czerwca. "Biegły podał nam, że pokrzywdzona zmarła śmiercią naturalną, sercopochodną" – powiedziała.
"Mając na uwadze, że biegły dysponował całą dokumentacją, nie wskazał, by istniał jakikolwiek bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szczepieniem a zgonem, który nastąpił tydzień później" – zaznaczyła.
Jak wyjaśniła, dla śledczych kluczowa była opinia biegłego specjalisty chorób wewnętrznych, medycyny ratunkowej i patomorfologii, który m.in. przeprowadził sekcję zwłok zmarłej. "Z opinii wydanej po uzyskaniu wyników badań histopatologicznych wycinków organów pobranych podczas sekcji zwłok wynika, że proces chorobowy, który doprowadził do śmierci mógł mieć miejsce wcześniej" – podała.
Decyzja prokuratury nie jest prawomocna, rodzina pokrzywdzonej może w ciągu siedmiu dni wnieść na nią zażalenie.
Loterie szczepionkowe nie działają? Nie ma wzrostu szczepień
Systemy motywacyjne oparte na loteriach z nagrodami wcale nie zwiększają wskaźników wyszczepialności.
O wynikach swojego badania poinformowali na łamach „JAMA Network” naukowcy z Boston University School of Medicine.
„Czy byłbyś bardziej skłonny zaszczepić się przeciwko COVID-19, gdybyś mógł wygrać cenne nagrody lub pieniądze?” – takie pytanie zadali uczestnikom badania naukowcy z grupy prof. Allana J. Walkey’a. Odpowiedź była dla nich zaskoczeniem: zdecydowana większość ankietowanych powiedziała „nie”.
Czytaj też:
Loterie szczepionkowe nie działają? Nie ma wzrostu szczepień