We wtorek pomysłodawcy "Porozumienia dla praworządności" zorganizowali konferencję prasową przed gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie. W inicjatywę zaangażowały się: Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Wolne Sądy, Defensor Iuris, Kongres Świeckości i Obywatele RP oraz partie polityczne: Inicjatywa Polska, Lewica Razem, Nowa Lewica, Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polska 2050, Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe i Unia Europejskich Demokratów.
– W tym miejscu już siódmą zimę gromadzą się obywatele i tu bronią praworządności. A to znaczy, że społeczeństwo nie poddało się tej bezprecedensowej demolce państwa prawa – mówił mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy
Organizacje i partie opozycji podpisały we wtorek "Porozumienie dla praworządności". Ich przedstawiciele zapowiedzieli, że powstanie zespół roboczy. Ma on opracować projekt ustawy "odwracający demontaż państwa prawa, jakiego pisowski obóz władzy dokonuje od 2015 r.".
Uderzenie w KRS
Punktem wyjścia ma być projekt Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". – Wyślemy projekt do klubów poselskich i senatorskich. Liczymy na poparcie wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości przeprowadzone w ostatnich latach. Mam nadzieję na zgodę opozycji na współpracę przy tym projekcie – deklaruje Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia Iustitia.
"Celem tego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw jest wykonanie zobowiązań nałożonych na Polskę na mocy orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Drugim elementem projektu, nad którym zamierzają pracować aktywiści i politycy, są założenia, jakie strona społeczna opracowała miesiąc temu" – opisuje "Gazeta Wyborcza".
Dziennik informował wcześniej, że "Wolne Sądy przygotowały dekalog zmian koniecznych do przywrócenia w Polsce państwa prawa". Zakłada on m.in.: "usunięcie z funkcji całego składu neo-KRS wybranego sprzecznie z konstytucją"; "usunięcie neosędziów z funkcji sędziowskich, na które powołała ich neo-KRS"; uznanie, że "wyroki neosędziów pozostają ważne".
W dokumencie zapisano także, że trzeba przywrócić "normalne, niezależne sądownictwo dyscyplinarne dla sędziów".
Czytaj też:
Niemiecki dziennik: Szefowa KE obiecała Polsce, że wkrótce otrzyma pierwsze środki z FO