Nad kandydaturą Polski głosowało liczące 193 państwa Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, jednak w głosowaniu udział wzieli przedstawiciele 192 państw. Polska musiała zdobyć poparcie co najmniej 127 lub – w przypadku gdyby nie wszyscy byli obecni – 2/3 uczestniczących w głosowaniu.
Media już dzisiaj rano podawały, że według nieoficjalnych doniesień, Polska uzyskała zapewnienie od wymaganej liczby państw.
Dlaczego kandydujemy do Rady Bezpieczeństwa ONZ?
Rada Bezpieczeństwa pozostaje głównym, międzynarodowym organem odpowiedzialnym za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, którego decyzje są wiążące dla wszystkich państw członkowskich ONZ.
Członkostwo w Radzie podnosi międzynarodową rangę i prestiż kraju, a także może stanowić skuteczny instrument promocji dokonań państwa w kwestiach szeroko związanych z międzynarodowym pokojem i bezpieczeństwem. Z tego m.in. powodu o niestałe członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w najbliższych latach ubiega się szereg państw UE, jak np. Niemcy, Belgia, Estonia, Rumunia, Irlandia, prowadząc niekiedy do ostrej rywalizacji między państwami konkurującymi o te same miejsca między bliskimi sobie krajami. Ponadto państwa aspirujące do roli ważnych graczy w swoich regionach lub mające aspiracje odgrywania większej globalnej roli (np. Brazylia, Indie, Pakistan, RPA, Niemcy, Japonia) starają się zasiadać w RB regularnie w odstępach kilkuletnich.
Czytaj też:
Wybór niestałych członków RB ONZ, prezydent spotka się z amerykańskimi studentamiCzytaj też:
Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ? Dziś głosowanie