TVN wnosił wówczas udziały w platformie "n", w zamian za 32 proc. udziałów w połączonym nowym biznesie. Nadawca rozliczył kwotę przelaną udziały do nowej spółki, zarządzającej platformą „nc+” (było to prawie 2 mld zł) jako koszt i nie zapłacił od niej podatku. Urzędnicy uznali to za konwersję wierzytelności, czyli finansowy zabieg o charakterze bezgotówkowym i stąd żądanie zapłaty 110 milionów złotych.
TVN broni się i zaznacza, że przed sfinalizowaniem transakcji zasięgał opinii Ministerstwa Finansów, zaś wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. – Scripps Networks Interactive i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln zł zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej TVN.
Oświadczenie TVN:
TVN, należąca w całości do SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE, amerykańskiej spółki notowanej na giełdzie NASDAQ, otrzymała decyzję Izby Administracji Skarbowej w związku z transakcją, która miała miejsce przed nabyciem TVN przez SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE.
TVN, należąca w całości do SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE, amerykańskiej spółki notowanej na giełdzie NASDAQ, otrzymała decyzję Izby Administracji Skarbowej w związku z transakcją, która miała miejsce przed nabyciem TVN przez SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE. SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln PLN zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu.
Decyzja dotyczy zbycia przez TVN platformy n w 2012 r. Przed dokonaniem transakcji TVN zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby mieć pewność, że sposób rozliczenia transakcji jest zgodny z obowiązującym prawem. TVN zastosowała się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Podejście spółki było zgodne z opiniami otrzymanymi od największych międzynarodowych firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, a następnie potwierdzone audytami. Ponadto w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. TVN na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach.