Jacek Cichocki zastąpi Agnieszkę Kaczmarską i obejmie stanowisko szefa Kancelarii Sejmu – podał nieoficjalnie portal Wirtualna Polska.
Zanim nawiązał współpracę z Hołownią, Cichocki był bliskim człowiekiem Donalda Tuska. W latach 2008-2015 pracował w rządzie PO-PSL. Najpierw objął stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Od 2011 r. do 2013 r. był szefem MSWiA. Jacek Cichocki był również ministrem bez teki, a także szefem Kancelarii Premiera i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.
W lutym 2020 został szefem sztabu Szymona Hołowni, który kandydował w wyborach prezydenckich. Następnie Jacek Cichocki zasiadł w kolegium ekspertów Instytutu Strategie 2050, związanego z partią Hołowni.
Szefa Kancelarii Sejmu powołuje i odwołuje marszałek Sejmu. "Kancelaria Sejmu jest urzędem służącym Sejmowi i jego organom w zakresie prawnym, organizacyjnym, doradczym, finansowym i technicznym. Stwarza posłom warunki do uczestniczenia w pracach Sejmu i jego organów oraz do wykonywania mandatu poselskiego w okręgu wyborczym. Służy klubom parlamentarnym, kołom i zespołom poselskim oraz posłom niezrzeszonym do działania w siedzibie Sejmu. Obsługuje również od strony prawnej i administracyjnej Zgromadzenie Narodowe" – czytamy na stronie internetowej Sejmu.
Marszałek rotacyjny
W piątek KO, Trzecia Droga (PSL + Polska 2050) oraz Lewica podpisały umowę koalicyjną. W dokumencie zapisano, że kandydatami Koalicji na marszałka Sejmu RP są:
Szymon Hołownia w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r.
Włodzimierz Czarzasty w okresie od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji
Z kolei kandydatką na marszałka Senatu RP w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na marszałka Senatu na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.
Czytaj też:
15 tys. funkcjonariuszy PRL odzyska pełne emerytury. Ujawniono plan rządu opozycji