Posłowie wybrani w wyborach parlamentarnych 15 października złożą ślubowanie, a także podejmą pierwsze ważne decyzje, takie jak wybór marszałka Sejmu X kadencji.
Natomiast pierwsze posiedzenie Senatu rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16:00.
Szczegóły pierwszego posiedzenia Sejmu
Pierwsze posiedzenie Sejmu poprowadzi Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wskazany przez prezydenta na marszałka seniora.
Przed rozpoczęciem obrad głowa państwa oraz marszałek senior Sejmu złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi papieża Jana Pawła II, posłów II Rzeczypospolitej poległych podczas II wojny światowej, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Po otwarciu posiedzenia Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego uroczyście odegra hymn państwowy. Następnie prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Potem posłowie złożą ślubowanie. Rotę ślubowania odczyta marszałek senior. Każdy z parlamentarzystów, po wyczytaniu jego nazwiska, wstanie i wypowie słowo "ślubuję", może także dodać: "Tak mi dopomóż Bóg".
Ślubowanie posłów odbędzie się w kolejności rzędami, a nie poszczególnymi klubami, tak jak było cztery lata temu, gdy marszałkiem seniorem był Antoni Macierewicz – dowiedziało się nieoficjalnie Polsat News. Według medialnych ustaleń, możliwe jest przedłużenie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji do dwóch dni.
Wybór marszałka i wicemarszałków
Pierwszą decyzją posłów będzie wybór marszałka Sejmu. Najprawdopodobniej kandydatem sejmowej większości na to stanowisko będzie lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Parlamentarzyści wybiorą również wicemarszałków oraz sekretarzy izby.
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu prezes Rady Ministrów jest zobowiązany do złożenia dymisji rządu na ręce prezydenta.
W ramach tzw. pierwszego kroku konstytucyjnego Andrzej Duda postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Politycy opozycji uważają, że premier dostał zadanie nie do wykonania i że w nowym parlamencie nikt nie podejmie się koalicji z PiS-em. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na stanowisko szefa rządu jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Prezydent desygnuje premiera i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu. Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Inauguracja Senatu XI kadencji
Posiedzenie Senatu otworzy wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi Michałowi Seweryńskiemu (Prawo i Sprawiedliwość), który poprowadzi uroczystość ślubowania oraz proces wyboru marszałka.
Jeżeli zgłoszono więcej niż jednego kandydata na marszałka Senatu i w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy kandydatów nazwisko tego, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów.
Czytaj też:
"Nie chcę być związany klubową dyscypliną". Kukiz podjął decyzjęCzytaj też:
Najnowszy sondaż partyjny. Wyraźny wzrost poparcia dla jednego ugrupowania