Funkcje ministrów w nowym rządzie Donalda Tuska są już rozdzielone. W środę negocjatorzy KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy przeprowadzili kolejną turę rozmów, tym razem o kandydatach na wiceministrów.
"Nazwiska są omawiane w zespołach negocjacyjnych pod względem podziału kompetencji. Następnie trafiają do liderów, którzy ostatecznie zdecydują w tej sprawie. Najbardziej owiani tajemnicą są kandydaci na wiceministrów z Koalicji Obywatelskiej" – wskazuje Wirtualna Polska.
Wyciekły nazwiska możliwych wiceministrów
I tak na przykład w resorcie obrony, którym ma kierować szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (w randze wicepremiera), wiceministrem może zostać m.in. Paweł Zalewski z Polski 2050. Politycy PO do MON typują m.in. Joannę Kluzik-Rostkowską. Ostatecznej decyzji na razie nie ma.
W MSZ, którym ma zarządzać Radosław Sikorski, wiceministrem miałby być Władysław Teofil Bartoszewski z PSL. Lewica widzi tam Andrzeja Szejnę.
Z kolei w MSWiA, którym najprawdopodobniej będzie zarządzał sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, wiceministrem z ramienia Lewicy ma zostać Wiesław Szczepański. "Trzecia Droga w sprawie tego resortu nie podjęła ostatecznej decyzji, ale przymierzany jest m.in. Marek Biernacki" – czytamy.
Do resortu sprawiedliwości kierowanego przez Adama Bodnara na stanowisko wiceministra Lewica kieruje Krzysztofa Śmiszka, a KO Arkadiusza Myrchę.
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego formacja Czarzastego widzi z kolei Joannę Scheuring-Wielgus. Ludowcy proponują Bożenę Żelazowską.
Funkcję wiceministra rolnictwa (z ramienia KO) miałby objąć lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Lewica chce by w resorce tym reprezentował ją Jacek Czerniak.
Do Ministerstwa Cyfryzacji Polska 2050 chce wskazać Michała Gramatykę. Resortem ma zarządzać przyszły wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Czytaj też:
Wałęsa: Ta wypowiedź Tuska mnie zaniepokoiła