Sejm przegłosował powołanie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Za głosowali wszyscy posłowie obecni na sali, wśród nich parlamentarzyści PiS.
Bosak: Próbowali zrobić nielegalne wybory
Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak przekazał w rozmowie z Onetem, że w pracach komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych weźmie udział pełnomocnik wyborczy ugrupowania, Witold Tumanowicz.
– Człowiek bardzo doświadczony w procedurach wyborczych, znający je na wylot. Będzie wiedział, jak grillować aferzystów z rządu PiS- u, którzy próbowali zrobić nielegalne wybory kopertowe i wydali na to dziesiątki milionów złotych – powiedział Bosak.
Polityk ustosunkował się do medialnych doniesień, że w komisji ma zabraknąć miejsca dla przedstawiciela Konfederacji. Jak powiedział, Prezydium Sejmu uznało argument Konfederacji, że w ustawie o komisji śledczej jest przepis stanowiący o reprezentatywności wszystkich klubów.
– Konfederacja jest klubem, jest w Konwencie Seniorów, poparło ją 1,5 mln wyborców i przede wszystkim chce rozliczać afery PiS-u. Eliminowanie Konfederacji byłoby grubą niesprawiedliwością. Cieszę się, że wszystkie partie to zrozumiały i uznały – podkreślił.
Tumanowicz z Konfederacji
W trakcie debaty w Sejmie Witold Tumanowicz przypomniał stanowisko Konfederacji wyrażające się m.in. w sprzeciwie wobec lockdownów i polityki segregacji covidowej. Jak podkreślił, rzecz dotycząca wyborów prezydenckich odbywała się "w atmosferze strachu i pandemii głupoty, która objawiała się np. zamykaniem lasów czy placów zabaw".
– Ta atmosfera doprowadziła do tego, że postanowiono przepchnąć reguły gry w trakcie jej trwania, wprowadzając wybory korespondencyjne – powiedział poseł Konfederacji, dodając, że już samo to było działaniem pozakonstytucyjnym.
Komisja śledcza. Najwięcej miejsc dla PiS
Z ramienia Koalicji Obywatelskiej członkami komisji mają być Dariusz Joński, który wspólnie z Michałem Szczerbą przeprowadzali częste kontrole poselskie w ministerstwach i instytucjach, Małgorzata Filiks oraz były prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Klub Prawo i Sprawiedliwość oddeleguje do komisji Przemysława Czarnka, Waldemara Budę, Pawła Jabłońskiego oraz Mariusza Krystiana. Jako najliczniejszy klub w Sejmie, formacji Jarosława Kaczyńskiego przydzielono najwięcej miejsc.
PSL będzie reprezentowała Agnieszka Kłopotek, a Polskę 2050 – Bartosz Romowicz. Lewica ma zamiar wystawić Agnieszkę Kucharską-Dziedzic.
Czytaj też:
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. "Na pewno dojdzie do takiej konfrontacji"