Wiele walut używanych do przeprowadzania międzynarodowych transakcji ma płynne kursy. Oznacza, że ich cena zależy od kształtowania się popytu i podaży danej waluty na rynku. Oprócz złotego istotną walutą dla naszego kraju jest m.in. EUR.
Dynamiczny kurs euro. Od czego zależy?
Na notowania walut, w tym również na kurs euro wpływ mają zarówno wydarzenia polityczne, jak i gospodarcze. Ważny jest także sentyment, jaki panuje na rynku. Jeśli kapitał napływa do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, to należy spodziewać się, że złoty może się zachowywać mocniej niż jeszcze kilka dni wcześniej. Inwestorzy reagują także na wiadomości z danego kraju i ze świata. Świetnym przykładem jest zachowanie PLN w chwili wrześniowej obniżki stóp procentowych przez NBP. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą złotego. Spowodowało to nagły wzrost kursu EUR/PLN o kilkanaście groszy: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/.
Warto również pamiętać o pewnych korelacjach rynkowych, np. między kursem euro a kursem dolara. Oznacza to, że gdy wartość jednej waluty rośnie, wartość drugiej maleje. Jednak istnieją okresy, kiedy ta korelacja może być zaburzona ze względu na zmiany w polityce pieniężnej i fiskalnej, dane makroekonomiczne, a także wydarzenia geopolityczne, takie jak zmiany w relacjach międzynarodowych, wybory polityczne, konflikty czy globalne kryzysy gospodarcze. W związku z tym konieczne jest dokładne analizowanie obecnych warunków rynkowych i śledzenie najnowszych wydarzeń gospodarczych na arenie międzynarodowej.
Notowania EUR/USD mogą też wpływać na PLN. Istnieje bowiem odwrotnie skorelowana relacja między kursem złotego a dolarem amerykańskim, co oznacza, że wzrost wartości jednego prowadzi do spadku wartości drugiego. Czyli kiedy kurs euro wzrasta w stosunku do dolara, złoty również może zyskać na wartości w stosunku do dolara. Jednakże, w przypadku spadku wartości euro w stosunku do dolara, kurs złotego może zaliczyć spadek.
Na co zwracać uwagę przed zakupem euro?
Przed przewalutowaniem warto sprawdzić kalendarz wydarzeń makroekonomicznych. Co prawda, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą odczyty to jednak warto mieć na uwadze, że pewne wydarzenia mogą mieć istotny wpływ na cenę euro. Ponadto warto porównać ofertę nie tylko banków czy kantorów, ale również serwisów internetowych np. InternetowyKantor.pl i wybrać opcję najkorzystniejszą dla siebie. Podczas przewalutowania PLN na EUR zwróć uwagę na opłaty dodatkowe, takie jak prowizja za przewalutowanie czy opłata za przelew, które mogą znacznie zwiększyć koszt całej transakcji. Wybierając serwis, w którym dokonujesz wymiany walut, wybierz ten, który cieszy się zaufaniem klientów.