Większość dziennikarzy "starej" Telewizji Polskiej nie pojawi się już na antenach TVP. Po przejęciu mediów publicznych przez nowe władze, z anten TVP zniknęli m.in. Anna Popek, Krzysztof Ziemiec, Monika Borkowska czy Magdalena Ogórek. Media donoszą z kolei o kolejnych powrotach do mediów publicznych znanych nazwisk, które pożegnały się ze nimi za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Piotr Maślak wraca do TVP. Będzie zajmował ważne stanowisko
Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualne Media, Piotr Maślak zostanie nowym szefem agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych. Jednostka ta została powołana w 2018 roku, a jej zadaniem jest nadzór nad programami publicystycznymi i społecznymi w ramówkach anten głównych, a także kreowanie filmów i cykli dokumentalnych.
Piotr Maślak był dziennikarzem Telewizji Polskiej już w latach 2009–2016. Był gospodarzem magazynu "Puls Polski”, prowadził też serwisy informacyjne i przygotowywał materiały dla "Wiadomości" TVP1. Był pierwszym dziennikarzem, który stracił pracę po zmianach w TVP w 2016 roku.
Dziennikarz znieważył Straż Graniczną
Piotr Maślak zamieścił w sierpniu 2021 roku wpis na Twitterze, związany z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Obraził w nim funkcjonariuszy Straży Granicznej.
"Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS. Tamci też wykonywali rozkazy. A jak Wam każą strzelać do uchodźców, też wykonacie rozkaz?"– napisał.
Usłyszał w związku z tym zarzut zniesławienia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na początku kwietnia 2023 roku Sąd Rejonowy w Sokółce uznał dziennikarza za winnego znieważenia Straży Granicznej, ale warunkowo umorzył sprawę. Zgodnie z wyrokiem sądowym Piotr Maślak miał wpłacić 3 tys. zł na stworzony przez ministra Zbigniewa Ziobrę Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i ponieść 200 zł kosztów postępowania. Dziennikarz zapowiedział, że odwoła się od tego wyroku.
Lista "ludzi honoru " Tomasza Lisa
Piotr Maślak został niedawno wyróżniony przez Tomasza Lisa. Były naczelny "Newsweeeka" opublikował w listopadzie 2023 roku "listę chwały", czyli ludzi ze świata dziennikarskiego, którzy pomogli obalić rządy Prawa i Sprawiedliwości.
"Chciałbym jako obywatel podziękować i nisko się ukłonić ludziom, którzy ocalili w Polsce wolność słowa, a przynajmniej honor polskiego dziennikarstwa" – napisał Lis na portalu X. A następnie porównał swoich ulubionych dziennikarzy do tytułowych "ludzi honoru" z głośnego serialu.
Na liście nie zabrakło nazwiska nowego szefa agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych w TVP.
Czytaj też:
Nowa osoba w "Teleexpressie". "To przejdzie do historii"Czytaj też:
Kolejna dziennikarka odchodzi z "19:30". Nie będzie jej już w TVP