W krótkim klipie opublikowanym na platformie X z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wystąpiła z podpisem, w którym wskazano, że obóz Auschwitz leżał w Polsce, bez żadnego wyjaśnienia kontekstu ówczesnej sytuacji.
Po ogromnej fali krytyki Ursula von der Leyen opublikowała wideo z korektą. W tym materiale, w przeciwieństwie do poprzedniego, Komisja Europejska poprawnie określiła były obóz koncentracyjny "niemieckim nazistowskim obozem zagłady Auschwitz".
"Dobrze, że film został poprawiony zgodnie z precyzyjną prawdą historyczną. Szkoda, że wśród upamiętniających niemieckie zbrodnie drugiej wojny światowej zabrakło polskiego komisarza" – napisał w mediach społecznościowych szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Jak podało RMF FM, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski właśnie z powodu podpisów nie wziął udziału w inicjatywie KE.
Skandaliczny spot KE. PiS składa interpelację
Europoseł PiS Ryszard Legutko złożył w poniedziałek w imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim interpelację do Komisji Europejskiej w związku ze skandalicznym nagraniem.
"27 stycznia w serwisie X na profilu przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen opublikowano materiał z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na którym europejscy liderzy, w tym sama szefowa KE, wymieniali nazwiska ofiar niemieckiej okupacji. W trakcie ich wypowiedzi wyświetlane były podpisy zawierające daty urodzenia, a także daty i miejsca śmierci ofiar, jednakże w nagraniu kilkakrotnie pojawiało się wprowadzające w błąd stwierdzenie: »obóz Auschwitz, Polska«, sugerujące jakoby Polska miała cokolwiek wspólnego z obozami koncentracyjnymi" — czytamy w interpelacji.
"Dlaczego KE kolejny raz świadomie i celowo wprowadza w błąd opinię publiczną i próbuje zafałszować fakty historyczne zdejmując odpowiedzialność za zbrodnie ludobójstwa z prawdziwych jego sprawców – Niemców? Jakie działania zamierza podjąć KE, aby w przyszłości uniknąć takiego zakłamywania, a także czy przewodnicząca Komisji zamierza wystosować oficjalnie przeprosiny pod adresem Polski?" – zapytał europoseł Ryszard Legutko.
Czytaj też:
Musk odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau