– W obliczu zagrożeń jakie zawisły nad małżeństwem i rodziną, tych niejasności i różnych interpretacji związanych z nierozerwalnością sakramentu małżeństwa, zdecydowaliśmy się poprosić i zarazem wesprzeć naszych pasterzy w stanowisku potwierdzającym świętość tego sakramentu – powiedział Sławomir Skiba, jeden z inicjatorów akcji, pełniący funkcję wiceprezesa Instytutu im. ks. Piotra Skargi.
Ksiądz Przemysław Drąg, przedstawiciel Episkopatu, odpowiedzialny za zebranie złożonych petycji powiedział, że ponad 145 tysięcy głosów polskich wiernych było wyrazem ogromnej mobilizacji świeckich. Według niego było to wydarzenie bez precedensu w polskim kościele.
– Jest to ważna sytuacja, bo mamy do czynienia z ludźmi, którzy świadomie zaangażowali się w to, aby wyrazić publicznie swoją wiarę i wesprzeć swoich pasterzy – zauważył Drąg. Duchowny stwierdził ponadto, że głos polskich katolików jest głosem, który zostanie usłyszany w świecie
– Polacy, jako ludzie wierzący, chcą żyć w małżeństwie i rodzinie. Ciągle podkreślają, że jest to najważniejsza wartość i największe szczęście – zaznaczył.
Atak Wirtualnej Polski i Tygodnika Powszechnego
Akcja budzi duże zainteresowanie mediów, ale i krytykę. Zdaniem Artura Sporniaka, publicysty Tygodnika Powszechnego, organizatorzy akcji próbują zbuntować polskich biskupów przeciwko papieżowi.
„Twórcy petycji wykorzystują pewien fortel – literalnie nie krytykują papieża, bronią zaś doktryny przed zbyt literalną interpretacją adhortacji zaproponowaną przez Episkopat Niemiec. Problem w tym, że Franciszek potwierdził zamiar otwarcia doktryny, publikując
w oficjalnym watykańskim roczniku list do biskupów argentyńskich, w którym uznaje ich interpretację (możliwość komunii osób rozwiedzionych w wyjątkowych okolicznościach) za miarodajną” – podkreślał Sporniak.
Wp.pl poszło jeszcze dalej oceniając apel o potwierdzenie tradycyjnej nauki Kościoła. Według nich dochodzi do postępującej radykalizacji części polskiego kościoła. „Ponad 100 tysięcy polskich katolików uważa, że Kościół w Europie „sieje zamęt i antymałżeńską ideologię”. Teraz wymagają od polskich biskupów potwierdzenia dotychczasowej narracji w tej kwestii, mimo że w Europie tendencje są zgoła inne” – wyrokowała Wirtualna Polska.
Polska wierna nauczaniu Kościoła
Intencją twórców akcji „Polska zawsze wierna” jest ukazanie, że Polacy są wierni niezmiennemu nauczaniu Kościoła. To opowiedzenie się za konkretną interpretacją określonych prawd. Jak podkreśla Sylwia Zborowska z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, akcja nie jest formą nacisku, ale pokorną prośbą do duchownych. — Prosimy o to, abyśmy my wierni żyjący w rodzinach, mogli uzyskać trwałe potwierdzenie wartości którymi żyjemy – wyjaśniała.
Czytaj też:
Holenderski kardynał wymiata. Takich obrońców ortodoksji potrzebujemy