"Wczoraj otrzymałem decyzję Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska o zakończeniu mojej kadencji dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przed jej upływem" – napisał Dębski na platformie X w środę.
Ocenił, że w proces transformacji Instytut wchodzi w znakomitej kondycji. "W ciągu moich kadencji budżet PISM zwiększył się dwu i pół krotnie. Pracownicy Instytutu byli zatrudniani w oparciu o kryteria kompetencji i wiedzy, weryfikowane w otwartym postępowaniu konkursowym. Powstały trzy biura zagraniczne PISM: w Waszyngtonie, w Brukseli i w Berlinie" – przekazał.
"Przeprowadzony został pierwszy od 50 lat remont elewacji budynku przy Wareckiej 1A. Zostały zorganizowane trzy edycje PISM Strategic Ark – uznawanej w środowisku eksperckim za jedną z najlepszych konferencji strategicznych na świecie. PISM jest dziś marką ekspercką rozpoznawaną i szanowaną" – podkreślił.
Dębski złożył wszystkim pracownikom PISM oraz przyszłemu kierownictwu placówki życzenia "utrzymania tych standardów i satysfakcji w rozwoju Instytutu w przyszłości".
Kim jest Sławomir Dębski?
53-letni Sławomir Dębski to historyk, politolog, ekspert ds. międzynarodowych. Autor książek, artykułów i zbiorów źródeł historii dyplomacji. Interesuje się polską polityką zagraniczną, polityka zewnętrzną UE, NATO, polityką zagraniczną i wewnętrzną Rosji oraz stosunkami rosyjsko-niemieckimi.
W latach 2011-2016 był dyrektorem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Funkcję szefa PISM objął w 2016 r. Wcześniej był nim w latach 2007-2010.
Od 1 lutego 2024 r. prowadzi razem z gen. Rajmundem Andrzejczakiem program "Ground Zero" w Kanale Zero na YouTubie.
Czym zajmuje się PISM
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest jednym z najważniejszych i największych ośrodków analitycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Sytuując się pomiędzy światem polityki a niezależną analizą, PISM zapewnia wsparcie decydentom i dyplomatom, inicjuje publiczną debatę ekspercką oraz upowszechnia wiedzę o współczesnych stosunkach międzynarodowych.
Instytut realizuje własne i międzynarodowe projekty badawcze oraz współpracuje z instytucjami o podobnym profilu na świecie. Jest placówką państwową, powołaną w 1947 r., funkcjonującą w obecnej formie na mocy ustawy z 20 grudnia 1996 r. w celu prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, szkoleniowej i archiwistycznej w zakresie spraw międzynarodowych.
Trzonem PISM jest Biuro Badań i Analiz, w którym pracuje ponad czterdziestu analityków przygotowujących analizy, ekspertyzy i studia prognostyczne zarówno na zamówienie organów władzy publicznej, jak i z własnej inicjatywy.
Czytaj też:
Tusk odwołał członków rady Instytutu Strat Wojennych. To nie wszystko