W trakcie ubiegłorocznej powodzi doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego w Jeleniej Górze. W internecie zaczęły padać sugestie, że wał miał zostać rozkopany w wyniku działań właściciela luksusowego ośrodka wypoczynkowego Holiday Park & Resort Uzdrowisko Cieplice Zdrój. Właściciel obiektu, Piotr Śledź zaprzeczał tym doniesieniom.
"W Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze wszczęte zostało śledztwo w sprawie przerwania w dniu 15 września 2024 roku w Jeleniej Górze – Cieplicach wałów przeciwpowodziowych poprzez wykopanie, przy użyciu koparki, przepustu w wale przeciwpowodziowym, co sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo zalania ulicy Sobieszowskiej i znajdujących się w pobliżu zabudowań, tj. o czyn z art. 164 § 1 k.k" – informowała w ubiegłym roku prokuratura.
Jak donoszą media, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze umorzyła właśnie śledztwo dotyczące możliwości uszkodzenia wału.
"Śledczy ustalili, że do zalania części Jeleniej Góry nie doszło z powodu przekopania wału przeciwpowodziowego przez koparkę" – napisała "Gazeta Wyborcza". Jak podają dziennikarze, koparka dokonała jedynie "pogłębienia".
"Przez owo pogłębienie woda przelewała się na drugą stronę, ale, według śledczych – trafiała do sztucznych kanałów irygacyjnych 'i dalej płynęła, w kierunku rzeki Kamiennej, przepustami pod torami i ulicą Sobieszowską" – ustaliła "GW".
Powodzianie nadal potrzebują pomocy
Do tej pory Caritas wsparła ponad 10 tys. rodzin i gospodarstw domowych. Łączna dotychczasowa pomoc poszkodowanym na terenach powodziowych wyniosła 54,20 mln zł, z czego 40,15 mln zł to pomoc finansowa dla osób indywidualnych. Kolejne etapy odbudowy życia ofiar powodzi przed nami. Caritas monitoruje sytuację na terenach powodziowych i dostarcza pomoc w zależności od aktualnych potrzeb.
Czytaj też:
Caritas rusza z kolejną pomocą dla powodzianCzytaj też:
Odbudowa po powodzi. Polska otrzyma miliony euro