Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że zakazała Marszu Niepodległości w Warszawie, który miał przejść ulicami stolicy 11 listopada. Organizatorzy manifestacji mogą odwołać się od tej decyzji do sądu. Jako powód podano m.in. doniesienia, że na zgromadzeniu mają pojawić się osoby z innych państw związane z organizacjami nazistowskim i faszystowskimi. Marsz narodowców jest zarejestrowany przez wojewodę jako wydarzenie cykliczne.
– Zarówno historia Polski, a w szczególności Warszawy – Warszawa dość już wycierpiała przez agresywny nacjonalizm. W czerwcu skierowałam pismo do ministra Brudzińskiego ws. wspólnego zabezpieczenia uroczystości, organizowanych w Warszawie 11 listopada. Pismo to zostało kompletnie zignorowane. Nie odezwał się do mnie. Przez rok nie sporządzono aktu oskarżenia dot. wydarzeń na Marszu Niepodległości w 2017 roku, chociaż prokuratura, co wiemy z pracy, dysponuje opinią biegłego o zakazanych ideologiach na Marszu Niepodległości – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Do decyzji prezydent Warszawy odniosła się też Komenda Stołeczna Policji. "Informacja, która znalazła w części zakazu wydanego przez Prezydent m. st. Warszawy może być odebrana jako próba wciągnięcia Policji w grę, w której stanowi ona jedynie przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą także dla nas decyzję" – czytamy na Twitterze.
Czytaj też:
Policja: Decyzja Gronkiewicz-Waltz jest dla nas ogromnym zaskoczeniem
Prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na spotkanie ws. decyzji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o rozwiązaniu Marszu Niepodległości.
O godz. 18 odbędzie się konferencja prasowa rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego.
twitterCzytaj też:
"Prowokacja", "skandal", "głupia decyzja". Komentarze po decyzji Gronkiewicz-Waltz