Czytaj też:
Głośno wokół uroczystości w Auschwitz. Rodziny ofiar oburzone
Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych nie otrzymali oficjalnego zaproszenia na uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Członkowie SPROOK uważają, że nie zaproszono ich z powodu biało-czerwonej flagi, która ich zdaniem "przeszkadzała" podczas ubiegłorocznych obchodów.
Muzeum Auschwitz odpiera zarzuty Stowarzyszenia i przekonuje, że w zeszłym roku przedstawiciele SPROOK weszli do sektora przeznaczonego dla byłych więźniów i rozwinęli flagę, zasłaniając widok siedzącym na krzesłach starszym osobom.
Muzeum napisało w oświadczeniu, że "kiedy z prośbą o właściwe zachowanie zwrócili się także polscy byli więźniowie i więźniarki, pod ich adresem padły zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami". Podkreślono też, że "do tej pory ze strony Stowarzyszenia byli więźniowie nie doczekali się przeprosin".
Głos w tej sprawie zabrał w niedzielę wicepremier Piotr Gliński. "W związku z dziwnymi doniesieniami medialnymi, jeszcze raz informuję, że na terenie @AuschwitzMuseum nie ma żadnego zakazu wnoszenia polskich flag. Natomiast, tak jak wszędzie, należy się tam zachowywać kulturalnie. Nie dajmy się prowokować! Życzę wszystkim błogosławionych Świąt!" – napisał minister na Twitterze.
twittertwitter
Uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia 2019 r.
W Auschwitz Niemcy wymordowali ponad milion ludzi, głównie Żydów, Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Obóz działał w latach 1940-1945. Powstał z rozkazu szefa SS Heinricha Himmlera. Pierwszymi więźniami Auschwitz byli Polacy. 27 stycznia 1945 r. obóz oswobodziła Armia Czerwona. Po wojnie infrastrukturę obozową wykorzystywało NKWD oraz Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.