Rozpoczęła się giełda nazwisk potencjalnych następców prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wszystkie partie, łącznie z Platformą Obywatelską, nie wykluczają, że referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy może zakończyć urzędowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Jak ustalił tygodnik „Do Rzeczy” spore szanse na wystawienie w wyborach na prezydenta Warszawy z listy PiS ma Jacek Sasin, były wojewoda mazowiecki, wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wcześniej pełniący funkcje w stołecznym samorządzie. Kandydatem PiS może zostać też szef warszawskich struktur tej partii, były szef CBA Mariusz Kamiński. W Prawie i Sprawiedliwości rozpatrywany był też wariant znalezienia kandydata nie związanego z partią, osoby w typie prof. Piotra Glińskiego, która pozwoliłaby zdobyć poparcie wyborców centrowych.
Nasi rozmówcy z Platformy Obywatelskiej wskazują na szefową organizacji warszawskiej PO Małgorzatę Kidawę-Błońską. Według nich ma ona szanse zostać komisarzem administrującym stolicą w razie odwołania Gronkiewicz-Waltz. Czas pełnienia tej funkcji mógłby zostać wykorzystany do wypromowania jej osoby, jako nowego gospodarza stolicy. Zwiększyłoby to jej szansę w wyborach samorządowych w przyszłym roku.
SLD zastanawia się nad wystawieniem b. ministra zdrowia Marka Balickiego, który w 2002 r. był drugi w pierwszych bezpośrednich wyborach na prezydenta stolicy. Przegrał w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim, ale pokonał kandydata PO Andrzeja Olechowskiego. Sojusz zastanawia się też nad kandydaturami europosła Wojciecha Olejniczaka i Katarzyny Piekarskiej. Ostateczna decyzja – według naszych informacji – ma być podjęta po zbadaniu tego, jak poszczególnych kandydatów oceniają wyborcy.
Startować w wyborach warszawskich chce poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Jednak jest też prawdopodobne, że wystartuje Ryszard Kalisz jako kandydata Europy Plus.
Piotr Gursztyn
foto: DocentX/Wikipedia