Elisabeth Revol - „Żyję. Moja tragedia na Nanga Parbat”
Zaczynamy od książki, która się już wprawdzie ukazała (premiera miała miejsce 22. stycznia), jednak nie możemy jej pominąć na liście książek, które muszą się znaleźć w każdej bibliotece. Aby przedstawić treść książki, musimy cofnąć się o dwa lata, kiedy cała Polska śledziła wydarzenia i z zapartym tchem czekała na informacje z Pakistanu, gdzie Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol prowadzili walkę o życie podczas schodzenia ze szczytu Nanga Parbat. Podróżnicy nie planowali rozgłaszać swojego przedsięwzięcia, jednak ciężkie warunki atmosferyczne i choroba wysokościowa sprawiły, że polski himalaista, pomimo pomocy towarzyszki, nie zdołał wrócić do domu. Samą Elisabeth, czyli autorkę książki, uratowała grupa innych himalaistów zmierzających na szczyt K2. Himalaistka w swojej książce bardzo szczegółowo opowiada o wydarzeniach, walce oraz uczuciach i emocjach towarzyszącej jej podczas całej podróży. To naprawdę „mocna” i poruszająca książka, jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć – niejedna księgarnia internetowa zdążyła już nadać jej status bestsellera.
Piotr Bratkowski - „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli”
Czytając początek nowej książki Piotra Bratkowskiego, możemy odnieść wrażenie, że trzymamy w ręku kryminał opisujący wydarzenia z wyimaginowanego świata autora. Nic bardziej mylnego. Piotr Bratkowski, poeta, krytyk literacki i publicysta, postawił sobie całkiem inny cel – zmierzenie się z kontrowersjami polskiej historii okresu powojennego, czyli antysemityzmem oraz PRL-owskimi skandalami z politykami i dziennikarzami w rolach głównych. Książka jest napisana w formie biografii, jednak jak potwierdza sam autor, nie jest on głównym bohaterem opisywanych wydarzeń. Książka opowiada o rodzinie, która urodziła się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie. Brutalna historia i zawiłe losy zmuszają jej członków do licznych przeprowadzek - z Lwowa do Wrocławia, z wioski w Bieszczadach do Warszawy, z Izraela na Mazury oraz z Krakowa do Amsterdamu. Autor wspomina w swoim dziele wiele znanych nazwisk, w tym reżyserów, aktorów i literatów, jak również żołnierzy, którzy w dwóch wojnach znaleźli się po różnych stronach frontu. Wyjątkowo umiejętne połączenie fikcji z historiami opartymi na faktach sprawia, że nie można przejść obok tego dzieła obojętnie.
Nowe książki Olgi Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka
Nie można zapomnieć o naszych wybitnych autorach, którzy w nadchodzących miesiącach znów zaskoczą swoim kunsztem i ponownie zaczarują swoich czytelników. Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, na licznych spotkaniach autorskich mówiła, że pracuje nad wydaniem kolejnej książki. Nie zapowiedziała wprawdzie, kiedy możemy spodziewać się premiery, jednak fakt, że ostatnia książka autorki została wydana w 2018 roku, pozwala wierzyć, że premiera będzie miała miejsce w II połowie 2020 roku. Nieco odważniejsze domysły możemy snuć w związku z publikacją nowej książki Andrzeja Stasiuka. Jak mogliśmy przeczytać w noworocznym wydaniu „Polityki”, czytelnicy już we wrześniu 2020 roku będą mogli emocjonować się nową, porażającą książką Stasiuka, osadzoną w czasach II wojny światowej.
Rok 2020 będzie kolejnym, w którym pisarze będą rozpieszczać swoich czytelników. Wybrane przez nas propozycje to subiektywny wybór, który może różnić się od Waszych preferencji. Najważniejsze jest jedno - nie przestawajmy czytać. Pozostawiamy Was z jeszcze jednym znakomitym cytatem, tym razem autorstwa Umberto Eco - "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Wyrażenie “prowadzić podwójne życie” nabiera w tym kontekście nowego, niewinnego znaczenia - i właśnie takiego podwójnego, czytelniczego życia z czystym sumieniem wszystkim życzymy.