Słowa wiceministra to reakcja na zabezpieczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Postanowienie TSUE zostanie wykonane, Polska ma obowiązek przygotować odpowiednie ramy prawne – powiedział Warchoł.
Nowelizacja ustawy o SN ma otworzyć sędziom tego sądu odesłanym w stan spoczynku drogę powrotu do orzekania. Wiceminister, pytany czy nowela będzie dotyczyła także prof. Małgorzaty Gersdorf, nie zaprzeczył.
– Postanowienie TSUE potwierdza, że ustawa o Sądzie Najwyższym wywołała skutek w postaci przejścia części sędziów w stan spoczynku, włącznie z byłą pierwszą prezes. (…) Wiceprezes TSUE zobowiązuje polskie władze do zawieszenia konkretnych artykułów, które dotyczą także I prezes SN – tłumaczył.
Warchoł powiedział, że szczegóły projektu nowelizacji ustawy będą znane w ciągu miesiąca. Zastrzegł jednocześnie, że nie może odpowiadać za ustawodawcę, czyli Sejm i Senat. – Na pewno w ciągu miesiąca rozpocznie się dialog z Komisją Europejską w ramach procesu notyfikacji – oświadczył.
RMF FM zwraca uwagę, że w praktyce sędziowie Sądu Najwyższego odesłani w stan spoczynku, wrócili już do pracy po oficjalnym apelu Małgorzaty Gersdorf, która nieprzerwanie pełni funkcję pierwszego prezesa SN.
Czytaj też:
Brała pieniądze, choć nie pracowała. Czy Gersdorf za to odpowie?