Senat bez poprawek przyjął ustawę ratyfikującą decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 98 senatorów, dwóch wstrzymało się. Nikt nie głosował "przeciw".
Przypomnijmy, że większość senacka zapowiadała dodanie do ustawy preambuły. Ostatecznie tak się nie stało. Podczas głosowania przepadła poprawka zakładająca dodanie do ustawy nowej części. Za wprowadzeniem preambuły głosowało 49 senatorów. Tyle samo było głosów przeciw. Jeden senator wstrzymał się od głosu.
Tomczyk: Będą konsekwencje
– Mamy do czynienia z ewidentną wpadką dwóch senatorów. Głosowali zdalnie, popełnili błąd. Wczoraj prosiłem o wyjaśnienia szefa grupy senatorów, pana senatora Bosackiego, jak również senatorów, którzy popełnili ten błąd. Na szczęście mogę powiedzieć, że ten błąd został w dużej mierze naprawiony. Senat przyjął godzinę później specjalną opinię, w której zawarł wszystkie warunki, o których mówiliśmy wcześniej w Sejmie – tłumaczył w Polsat News przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, odnosząc się do przegranego głosowania w Senacie.
– To wpadka, która nie powinna się zdarzyć. Będą wyciągnięte konsekwencje wobec senatorów – zapowiedział.
Co zawierała odrzucona preambuła?
W preambule napisano m.in.: "W trosce o przyszłość i pomyślność naszej ojczyzny władze Rzeczpospolitej Polskiej deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi i innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu. Władze Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązują się, że środki z tego funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów".
Wskazano też, że władze wydając środki z FO "będą uwzględniały potrzeby wszystkich obywatelek i obywateli Rzeczpospolitej, wszystkich wspólnot lokalnych, samorządów, przedsiębiorców i pracowników, rolników i organizacji samorządowych".
Preambuła zakładała powołanie komitetu monitorującego, "który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności".
Czytaj też:
"Gang Olsena". Fala komentarzy po głosowaniu w SenacieCzytaj też:
"Wzywam Lewicę...". Tomczyk: Rozbiła jedność opozycji, zniszczyła naszą pozycję negocjacyjną