W środę w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę w sprawie "planów podważenia dalszych praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Zdrowia i Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych".
– Komisja uważa, że istnieje bardzo poważne zagrożenie dla praworządności w Polsce. Wczoraj na posiedzeniu Rady przedstawiliśmy aktualną informacje na ten temat. Komisja podjęła również inne działania, aby chronić przestrzeganie rządów prawa w Polsce, w tym pewne procedury zmierzające do ochrony niezależności polskich sędziów – powiedział wiceszef KE Margaritis Schinas.
Dodał, że "Komisja Europejska bardzo niepokoi się również niedawnymi orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i nie zawaha się wykorzystać swoich możliwości traktatowych, aby zapewnić integralność i nienaruszalność europejskiego prawa".
Uchwały anty-LGBT
Schinas oświadczył, że KE rozpoczęła też "procedurę o uchybieniu przeciwko Polsce, jeżeli chodzi o tak zwane strefy wolne od ideologii LGBT, które zostały przegłosowane przez różne polskie gminy i regiony, na podstawie braku rzeczywistej współpracy ze strony Polski".
– Powiedzmy jasno: strefy wolne od LGBT nie mają żadnego miejsca w naszej Unii. To nie jest nasz model społeczny. To nie jest nasza Europa – stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Przypomniał, że województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie wycofały decyzje w związku ze "strefami wolnymi of LGBT" po ostrzeżeniu o możliwym zawieszeniu unijnych środków. – Dyskryminacja z tytułu płci, orientacji seksualnej, wyznania lub poglądów jest zakazana w Unii Europejskiej, a więc również w tych pięciu regionach – powiedział Schinas.
Czytaj też:
Wójcik o wyroku TSUE: Zmusza nas do uznawania związków jednopłciowychCzytaj też:
Sąd Najwyższy zwrócił się do TSUE z pytaniem prawnym