27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Trwający dwa miesiące zryw niepodległościowy Polaków zakończył się zwycięstwem. Dzięki temu Wielkopolska znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości.
Narodowy Dzień Zwycięstwa
W 2021 roku, czyli w 103. rocznicę zwycięskiego powstania, po raz pierwszy obchodzone było w Polsce święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Radości z tej decyzji władz państwowych nie krył prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który w poniedziałek był gościem w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.
– Powstanie Wielkopolskie jest wielkim zwycięstwem Polaków i pragnieniem Wielkopolski to bycia częścią Polski. Powstańcy wielkopolscy bili się nie tylko o Wielkopolskę, ale przede wszystkim o Polskę. Dlatego jest to bardzo ważny ślad w polskiej historii narodowej. I bardzo się cieszę, że ten dzień stał się Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – mówił dr Karol Nawrocki.
Przyczyny wybuchu powstania
Podczas programu szef IPN został zapytany o główne przyczyny wybuchu zrywu niepodległościowego na ziemiach obecnego województwa wielkopolskiego.
– W historii zawsze jest tak, że przyczyny dzielą się na pośrednie i bezpośrednie. Pośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego było pragnienie Wielkopolan, mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski, do bycia częścią odradzającej się II Rzeczypospolitej. A bezpośrednią przyczyną był, oczywiście, przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego – późniejszego premiera – do Poznania – oznajmił Nawrocki.
Prezydent w Poznaniu
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
– Cześć i chwała Bohaterom powstania, które toczyło się na tym ziemiach i dzięki któremu Polska mogła stać się całością. To Waszym pradziadkom i dziadkom to zawdzięczamy – powiedziała głowa państwa.
Czytaj też:
Błaszczak: Bez ich poświęcenia Wielkopolska byłaby niemiecką prowincjąCzytaj też:
Powstanie wielkopolskie. Wielkopolska w Polsce? To nie było takie pewne