Piątkowa "Poranna rozmowa RMF FM" dotyczyła między innymi raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Prowadzący program Robert Mazurek przypomniał posłowi Michałowi Gramatyce, że Niemcy zdecydowały się na wypłatę reparacji Namibii za okres, kiedy państwo to było niemiecką kolonią.
"Wiedza historyczna się kończy"
– Niemcy były mocarstwem kolonialnym. (...) Mieli kilka posiadłości kolonialnych – stwierdził deputowany Polski 2050 Szymona Hołowni. – A pan wie, gdzie Niemcy mieli posiadłości kolonialne? – zapytał Mazurek.
Michał Gramatyka wymienił wspomnianą już Namibię. Następnie zapadła kilkusekundowa cisza. – No właśnie. I tutaj wiedza historyczna się kończy. Obecna Tanzania – powiedział prowadzący audycję.
Ścieżka ubiegania się o reparacje
W audycji radia RMF FM poseł Michał Gramatyka przyznał, że "Niemcy dokonały gigantycznych zniszczeń i zbrodni w Polsce. Ponoszą pełną odpowiedzialność za II wojnę światową". Natomiast jego zdaniem, "wracanie dziś do tematu reparacji jest próbą przykrycia tego, co się w Polsce dzieje, np. drożyzny".
– Prawna ścieżka ubiegania się o reparacje jest zamknięta. Nie ma dziś żadnej prawnej okoliczności uzyskania odszkodowania. To jest opinia ministra spraw zagranicznych rządu PiS z 2006 roku – pani Anny Fotygi. To jest też opinia wielu prawników – oznajmił parlamentarzysta.
Polska domaga się pieniędzy od Niemiec
Przypomnijmy, iż zespół pod kierownictwem posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka oszacował straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny na 6 bln 220 mld 609 mln złotych. Autorzy raportu podkreślają, że roszczenia odszkodowawcze nie wygasły i nie uległy przedawnieniu.
Władze w Berlinie stoją jednak na stanowisku, że sprawa reperacji została zamknięta w 1953 roku.
Czytaj też:
Lisicki: Polsce należą się reparacje od NiemiecCzytaj też:
Niemcy zapłacą więcej ocalałym z Holokaustu. "Historyczne porozumienie"