W przemówieniu wygłoszonym na otwarciu niemiecko-ukraińskiego Forum Biznesu w Berlinie Scholz powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę stała się "strasznym punktem w historii w ogóle, a przede wszystkim w historii Ukrainy i Ukraińców".
– Ataki Rosji na infrastrukturę cywilną pokazują, że trzeba zrobić wszystko, aby odbudować i chronić ukraińskie miasta, wsie, mosty, ulice i tory kolejowe, dlatego bardzo się cieszę, że nasze przeciwlotnicze systemy rakietowe i samobieżne jednostki przeciwlotnicze, a teraz także IRIS-T, znajdują się na Ukrainie – powiedział kanclerz Niemiec.
– Jak najszybciej dostarczymy Ukrainie kolejne trzy takie systemy – dodał, podkreślając, że IRIS-T może chronić duże miasto.
Scholz oświadczył, że Niemcy wraz ze swoimi partnerami będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. – Dotyczy to zarówno czasu wojny, jak i odbudowy. Można polegać na Niemczech, UE i innych przyjaciołach na świecie – powiedział.
IRIS-T – co to za system?
IRIS-T to najbardziej zaawansowany niemiecki system obrony powietrznej. Został opracowany przez niemiecką firmę zbrojeniową Diehl Defence. Przeznaczony jest do niszczenia pocisków manewrujących i balistycznych, a także samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych.
11 października Niemcy dostarczyły Ukrainie pierwszy system obrony powietrznej IRIS-T. Trzy dni później ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że system jest już na froncie.
Wojna Rosji z Ukrainą
Atakując Ukrainę, Władimir Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i ściągnął na Rosję bezprecedensowe sankcje Zachodu.
Moskwa nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" kraju, a także uznania zaanektowanego w 2014 r. Krymu za rosyjski.
Czytaj też:
Ilu Ukraińców chce kontynuowania wojny z Rosją? Sondaż