W 2021 r. z inicjatywy Wołodymyra Zełenskiego ukraińska Rada Najwyższa przyjęła ustawę o oligarchach, zgodnie z którą Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) może podjąć decyzję o uznaniu danej osoby za oligarchę i prowadzeniu specjalnego rejestru takich osób.
Sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow powiedział w sierpniu, że ukraiński rząd sprawdza 86 biznesmenów w kraju pod kątem kryteriów oligarchii, ale identyfikacja jest powolna.
Zełenski naraził się oligarchom?
Wprowadzone przez władze w Kijowie przepisy nie podobają się Rinatowi Achmetowi, najbogatszemu człowiekowi na Ukrainie, który w rozmowie z "The Washington Post" stwierdził, że "atak Zełenskiego na oligarchów może być próbą przejęcia władzy pod płaszczykiem reform".
Według Achmetowa stosunki z biznesem powinny być regulowane "w cywilizowany sposób". – Ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska nie mają prawa dotyczącego oligarchów, które pozwalałoby na tworzenie nielegalnych list osób poza sądem. Zamiast tego USA i UE mają prawo dotyczące lobbingu – powiedział.
Rinat Achmetow – najbogatszy człowiek na Ukrainie
Rinat Achmetow to przedsiębiorca i polityk pochodzenia tatarskiego, lider tzw. klanu donieckiego i właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.
W latach 2006–2012 był deputowanym do ukraińskiej Rady Najwyższej z listy Partii Regionów, z którą związany był Wiktor Janukowycz, obalony prezydent Ukrainy.
Według szacunków "Forbesa", od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę majątek 55-letniego Achmetowa spadł z 7,6 mld dolarów do 4,3 mld dolarów.
W 2012 r., zanim Rosja anektowała Krym i zaczęła wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy, gdzie Achmetow miał liczne aktywa, w tym słynną hutę Azowstal, magazyn szacował jego majątek na 16 mld dolarów.
Czytaj też:
Ukraińscy oligarchowie. Gdzie są? Co robią w czasie wojny?