Zapalenie świec chanukowych odbywa się z okazji Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. Tegoroczne święto rozpoczęło się w niedzielę, 18 grudnia i potrwa do poniedziałku, 26 grudnia.
Po raz pierwszy Chanuka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2006 roku.
W tym roku podczas uroczystości ponownie wyeksponowano marmurowy świecznik chanukowy, który wykorzystany został w trakcie ceremonii zapalenia świec chanukowych w 2009 roku w obecności pierwszej damy Marii Kaczyńskiej – przekazała strona Prezydent.pl.
Prezydent: Chanuka ma swój specjalny wymiar
– Chanuka ma swój specjalny wymiar. To święto zwycięstwa Izraela nad okupantami, którzy chcieli odebrać Izraelczykom ich ojczyznę i religię, ale jednocześnie wielkie zwycięstwo Izraela jako ludu wiernego Bogu i zwycięstwa Boga, który miał pieczę nad Izraelem – powiedział prezydent Andrzej Duda. – Symbolem Chanuki jest światło będące symbolem opieki Bożej i przetrwania Żydów nawet w najstraszniejszych czasach. To piękne i radosne święto – dodał, składając jednocześnie życzenia całej wspólnocie polskich Żydów.
W uroczystości uczestniczyła także małżonka głowy państwa – Agata Kornhauser-Duda. – Wraz z żoną bardzo dziękujemy za obecność. Ja przemawiam, ale jesteśmy tutaj tak naprawdę współgospodarzami. Zawsze to jest nasze wspólne święto i wspólne spotkanie z państwem. Jest to spotkanie bardzo ważne – mówił polski przywódca.
W trakcie wydarzenia głos zabrał też rabin Michael Schudrich. W wystąpieniu nawiązał do wojny na Ukrainie. – Obchodząc Chanukę, Żydzi muszą pamiętać o walce przeciwko ciemności, która toczy się dziś na Ukrainie. To wspólne zobowiązanie, aby pamiętać o tych, którzy nie mają światła. Módlmy się, aby następna Chanuka była świętem światła także na Ukrainie – oznajmił.
Czytaj też:
Zapalono świece chanukowe w Pałacu Prezydenckim. Duda: To jest Polin, to miejsce dla wszystkichCzytaj też:
Chanuka w Pałacu Prezydenckim. Winnicki: Kiedy uroczysty początek ramadanu?