Ankieterzy SW Research zapytali Polaków o to, czy byliby skłonni wyrazić zgodę na wysłanie polskich wojsk na Ukrainę. Aż 71 proc. respondentów uważa, że rząd nie powinien tego robić. Tylko 9 proc. jest odmiennego zdania. Co piąty ankietowany (20 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.
Szczególny sprzeciw taka decyzja budzi wśród najmłodszych respondentów. W grupie osób do 24. roku życia 73 proc. badanych sprzeciwiło się udziałowi polskich żołnierzy w wojnie z Rosją.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 28-29 maja. Ankieterzy SW Research o odpowiedzi poprosili 800 badanych powyżej 18. roku życia.
MON dementuje rewelacje dziennika
Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" stwierdził, że Polska i kraje bałtyckie są gotowe wysłać żołnierzy na Ukrainę, jeśli Rosja przełamie front. Zdaniem gazety, to reakcja na powściągliwość Niemiec w sprawie pomocy wojskowej dla Kijowa.
"Jeśli Rosjanom uda się dokonać strategicznego przełomu na wschodniej Ukrainie, bo Zachód pomaga Kijowowi tylko połowicznie, sytuacja może się dramatycznie pogorszyć. W takim przypadku państwa bałtyckie i Polska nie będą czekać na rozmieszczenie wojsk rosyjskich na swoich granicach – ostrzegali politycy bałtyccy, ale sami wyślą wojska na Ukrainę. I jest jasne, co to będzie oznaczać: NATO stanie się stroną wojny" – napisał "Der Spiegel".
Do sprawy odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej.
"Nie rozważamy pomysłu wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę, nie ma takich planów. Apelujemy o szczególną ostrożność w kwestii wiarygodności pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji" – poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski na temat doniesień niemieckiej prasy.
Czytaj też:
Ukraińcy tracą terytorium. Amerykańscy eksperci podali dokładne daneCzytaj też:
Ukraińska firma przejęła polskie przedsiębiorstwo. Teraz zwalnia pracowników