Dzień rozpoczął się od informacji o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 9 osób, w związku z oskarżeniami o korupcję.
Zatrzymani to m.in. były europarlamentarzysta Socjaldemokracji Polskiej, następnie senator Platformy Obywatelskiej – Józef P. oraz jego asystent Jarosław W. Do wszystkich dziewięciu zatrzymań doszło dzisiaj rano.
Zatrzymanie zlecił Wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu i to właśnie poznańska prokuratura będzie się zajmować tą sprawą.
Czytaj też:
CBA zatrzymało byłego senatora PO. "Józef P. i jego asystent podejrzewani są o płatną protekcję"
Trwa dyskusja o podniesieniu kwoty wolnej
Po tym jak w nocy przez Senat przeszedł projekt ustawy dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku, dzisiaj od godziny 8.15 sprawą zajmuje się sejmowa Komisja Finansów. Głosowanie nad całością projektu odbędzie się prawdopodobnie w bloku głosowań o godzinie 12.45.
Czytaj też:
Nocne głosowanie. Senat poparł podniesienie kwoty wolnej
Ciąg dalszy komisji ds. Amber Gold
Dzisiaj o godzinie 10. kontynuowane będą też przesłuchania w ramach prac komisji ds. badania afery Amber Gold.
Przed komisją staną dzisiaj Hanna Borkowska z Prokuratury Okręgowej oraz Ireneusz Tomaszewskie, były prokurator gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
W sejmie o oświacie i TK
Po południu sejm zajmie się też dwoma projektami ustaw dotyczących reform edukacji. Dyskusja w tej sprawie ma potrwać około 5 godzin.
Posłowie wrócą też podczas obrad do sprawy projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje dzisiaj poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK oraz odbędzie się II czytanie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK.
Spotkanie szefów MSZ w Warszawie
W stolicy odbędzie się dzisiaj spotkanie szefów Ministerstw Spraw Zagraniczny 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini.
Na zaproszenie Polski, do Warszawy przyjadą przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE – Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, a także sześciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Włoch. Łącznie w rozmowach przewidziano udział około stu osób z kilkunastu delegacji, pojawić się ma także wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych, pełniąca zarazem funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federica Mogherini.
Jak poformowała rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda, głównym tematem rozmów mają być „wyzwania, przed którymi stoi UE i kraje regionu” – m.in. nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe.
Prezydent z wizytą w Szwecji
Wieczorem Andrzej Duda razem z pierwszą damą uda się do stolicy Królestwa Szwecji. Swoją trzydniową wizytę rozpocznie od spotkania z Polakami mieszkającymi w Szwecji. W spotkaniu udział weźmie tez ambasador RP w Sztokholmie – Wiesław Tarka.
Oficjalne spotkanie polskiej pary prezydenckiej z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i królową Szwecji Sylwią odbędzie się dopiero jutro po południu.